Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankının (AİİB) Azərbaycanda gələcək fəaliyyət prioritetləri, Bankın dəstəyi ilə ölkəmizdə “yaşıl enerji” və infrastrukturun inkişafı üzrə layihələrin həyata keçirilməsi imkanları müzakirə olunub.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankının (AİİB) vitse-prezidenti Konstantin Limitovski ilə görüşüb.
Nazirin birinci müavini Azərbaycanın 2016-cı ildən Banka əməkdaşlıq etdiyini və ölkəmizin bu tərəfdaşlığa önəm verdiyini bildirib. AİİB-in “yaşıl” və dayanıqlı gələcəyin təmin olunması istiqamətində fəaliyyətini, həmçinin üzv ölkələrə güclü iqtisadiyyat qurmaqda dəstəyinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Elnur Əliyev Bankla Cənub Qaz dəhlizi layihəsi, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, dəmir yol infrastrukturu və digər nəqliyyat-tranzit və logistika layihələri çərçivəsində əməkdaşlığa dair fikirlərini bölüşüb.
AİİB-in investisiya əməliyyatları üzrə vitse-prezidenti Konstantin Limitovski təmsil etdiyi qurumun Asiya regionunda iqtisadi artımın stimullaşdırılması və infrastrukturun inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirləri diqqətə çatdırıb, Bankın Azərbaycanla səmərəli əməkdaşlığını qeyd edib, tərəfdaşlığın inkişafı imkanları barədə fikirlərini bölüşüb.
Görüşdə tərəflər arasında potensial əməkdaşlığın əsas istiqamətləri, AİİB-in Azərbaycanda gələcək fəaliyyət prioritetləri, o cümlədən “yaşıl enerji” və infrastrukturun inkişafı üzrə perspektiv layihələr haqqında müzakirələr aparılıb.
Qeyd: Baş ofisi Çin Xalq Respublikasının Pekin şəhərində yerləşən və nizamnamə kapitalı 100 milyard dollar olan Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankı 2014-cü ildə yaradılıb və dünyanın 106 ölkəsindən səhmdarları mövcuddur. Ölkəmiz 24 iyun 2016-cı ildən Bankın üzvüdür. Bank əsasən Asiya regionunda iqtisadi artımın stimullaşdırılması və infrastruktura bağlı layihələrin maliyyələşdirilməsini həyata keçirir. Kənd təsərrüfatının və infrastrukturunun inkişafı, enerji təchizatı, ətraf mühitin mühafizəsi, nəqliyyat və telekommunikasiya, su təchizatı və kanalizasiya, şəhərsalma və logistik mərkəzlərin yaradılması Bankın fəaliyyətində prioritet istiqamətlərdir.

The future priorities of the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) in Azerbaijan, the possibilities of implementing "green energy" and infrastructure development projects in our country with the Bank's support were discussed.
First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev met with Vice President of Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) Konstantin Limitovsky.
The first deputy minister pointed out that Azerbaijan has been cooperating with the Bank since 2016 and that our country attaches importance to this partnership. He emphasized the importance of AIDB's activity in the direction of ensuring a "green" and sustainable future, as well as its support to member countries in building a strong economy. Mr. Elnur Aliyev shared his views on cooperation with the Bank within the framework of the Southern Gas Corridor project, Baku International Sea Trade Port, railway infrastructure and other transport-transit and logistics projects.
AIDB's vice-president for investment operations, Konstantin Limitovski, drew attention to the measures implemented by his institution in the direction of stimulating economic growth and infrastructure development in the Asian region, noted the effective cooperation of the Bank with Azerbaijan, and shared his views on the possibilities of partnership development.
The parties discussed at the meeting the main directions of potential cooperation, the future priorities of AIDB in Azerbaijan, including perspective projects on "green energy" and infrastructure development.
Note: The Asian Infrastructure Investment Bank, headquartered in Beijing, People's Republic of China, with a charter capital of $100 billion, was established in 2014 and has shareholders from 106 countries around the world. Our country has been a member of the Bank since June 24, 2016. The bank mainly finances projects related to the stimulation of economic growth and infrastructure in the Asian region. The development of agriculture and infrastructure, energy supply, environmental protection, transport and telecommunications, water supply and sanitation, urban planning and creation of logistics centers are the priority areas of the Bank's activity.