2023-cü ilin birinci yarısında 13 KOB subyektinə “Startap” şəhadətnaməsi verilib
“Startap” şəhadətnaməsi almış layihələr fintek, təhsil, səhiyyə, turizm, biznesin rəqəmsallaşması, elektron ticarət üzrə innovativ həlləri özündə ehtiva edən mobil tətbiq və onlayn xidmətləri əhatə edir.
2023-cü ilin yanvar-iyun aylarında “Startap” şəhadətnaməsinin verilməsi üçün 47 mikro və kiçik sahibkar İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinə (KOBİA) müraciət edib. Nazirlər Kabinetinin 29 yanvar 2021-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq olunmuş “Startapın müəyyən olunması meyarları”na əsasən Ekspertlər Şurası tərəfindən 12-si mikro, 1-i kiçik sahibkar olmaqla 13 KOB subyektinə şəhadətnamə verilib. “Startap” şəhadətnaməsi almış layihələr fintek, təhsil, səhiyyə, turizm, biznesin rəqəmsallaşması, elektron ticarət üzrə innovativ həlləri özündə ehtiva edən mobil tətbiq və onlayn xidmətləri əhatə edir.
Ümumilikdə isə, indiyədək 94 mikro və kiçik sahibkarlıq subyektinə “Startap” şəhadətnaməsi verilib.
Layihələri inkişaf mərhələsində olan mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri “Startap” şəhadətnaməsi üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər. Müraciət üçün ərizə forması və lazım olan digər sənədlər, eləcə də müvafiq meyarlarla bağlı ətraflı məlumatla aşağıdakı linkdən tanış olmaq olar: https://bit.ly/3KqQwuV

13 SMEs awarded "Startup" certificate in the first half of 2023
Projects that have received the "Startup" certificate include mobile applications and online services that cover innovative solutions in fintech, education, healthcare, tourism, business digitalization, e-commerce.
47 micro and small entrepreneurs applied to the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) under the Ministry of Economy for the issuance of the "Startup" certificate in January-June 2023. As per the "Criteria for determining a startup" approved by the Cabinet of Ministers' Decision dated January 29, 2021, the Council of Experts issued certificates to 13 SME subjects, 12 of which are micro and 1 is a small entrepreneur. Projects that have received the "Startup" certificate include mobile applications and online services that include innovative solutions in fintech, education, healthcare, tourism, business digitalization, e-commerce.
In total, so far, 94 micro and small business entities have been awarded the "Startup" certificate.
The "Startup" certificate exempts SME entities from profit and income tax on their income from innovation activities for a period of 3 years from the date of receipt of the certificate.
Micro and small business entities whose projects are in the development stage can apply to KOBIA for a "Startup" certificate. The application form and other necessary documents, as well as detailed information about the relevant criteria, can be found at the following link: https://bit.ly/3KqQwuV