İndiyədək İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin idarəçiliyində olan Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında ümumilikdə 8,67 milyard manatdan çox məhsul satışı həyata keçirilib ki, bunun da 3,12 milyard manatdan çox hissəsi ixracın payına düşür.
Cənubi Qafqazın ən böyük sənaye parkı olan Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında ümumi investisiyaların həcmi 5,7 milyard manatdan artıq olan 37 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik statusu verilib. Bu rezidentlərdən hazırda 20-si fəaliyyət göstərir. Bu il Sənaye Parkında daha 4 müəssisənin fəaliyyətə başlaması planlaşdırılır.
İndiyədək Sumqayıt Kimya Sənaye Parkına rezidentlər tərəfindən 5,3 milyard manatdan çox sərmayə yatırılıb, 6400-dən artıq daimi iş yeri yaradılıb. Mövcud layihələr üzrə Sənaye Parkına əlavə olaraq 386 milyon manat investisiyanın yatırılması, 2000-dən artıq daimi iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Bu günədək Parkın rezidentləri tərəfindən ümumilikdə 8,67 milyard manatdan çox məhsul satışı həyata keçirilib ki, bunun da 3,12 milyard manatdan çox hissəsi (təxminən 36 faizi) ixracın payına düşür. Cari ilin birinci yarısında Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında 1,3 milyard manatlıq məhsul istehsal edilib, 446,3 milyon manatlıq məhsul ixrac edilib.
2023-cü ilin I yarısında 1,3 milyard manatlıq məhsul istehsalı ilə Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının ölkə sənayesinin qeyri-neft sektorunda xüsusi çəkisi 15,2 faiz, qeyri-neft sənaye məhsullarının ixracında isə 19,6 faiz olub.
Sənaye Parkında istehsal olunan məhsullar dünyanın 60-a yaxın ölkəsinə, Türkiyə, Yaponiya, ABŞ, Kanada, İtaliya, Çin, Rusiya, Ukrayna, Belarus, Tayvan, Bolqarıstan, Rumıniya, Polşa, Finlandiya, Niderland, Makedoniya, Litva, Avstriya, Estoniya, Danimarka, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Tacikistan, Gürcüstan, Qırğızıstan, Braziliya, Misir, BƏƏ, Livan, İraq və s. ölkələrə ixrac olunub.

So far, more than 8.67 billion manats of products have been sold in the Sumgayit Chemical Industrial Park, which is managed by the Economic Zones Development Agency under the Ministry of Economy, of which more than 3.12 billion manats are exports.
The largest industrial park in the South Caucasus, 37 business entities with a total investment of more than 5.7 billion manats have been granted residency status In Sumgayit Chemical Industrial Park. 20 of these residents are currently operating. 4 more enterprises are planned to start operating in the Industrial Park this year.
So far, residents have invested more than 5.3 billion manats in Sumgayit Chemical Industrial Park, and more than 6,400 permanent jobs have been created. It is planned to invest 386 million manats in addition to available projects in the Industrial Park and create more than 2,000 permanent jobs.
More than 8.67 billion manats of products have been sold to date by the residents of the Park, of which more than 3.12 billion manats (about 36 percent) are exports. Products worth 1.3 billion manats were produced in the Sumgayit Chemical Industrial Park, and products worth 446.3 million manats were exported in the first half of the current year.
With the production of 1.3 billion manats in the first half of 2023, Sumgait Chemical Industrial Park's share in the non-oil sector of the country's industry was 15.2 percent, and 19.6 percent in the export of non-oil industrial products.
The products manufactured in the Industrial Park are exported to about 60 countries of the world, Turkey, Japan, USA, Canada, Italy, China, Russia, Ukraine, Belarus, Taiwan, Bulgaria, Romania, Poland, Finland, Netherlands, Macedonia, Lithuania, Austria, Estonia, Denmark, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tajikistan, Georgia, Kyrgyzstan, Brazil, Egypt, UAE, Lebanon, Iraq and other countries.