Sahibkarlar lisenziya və icazələr almaq üçün necə elektron müraciət etməlidirlər?
İstifadəçilər “Lisenziyalar və icazələr” portalı (www.lisenziya.gov.az) vasitəsilə 23 fəaliyyət növü üzrə lisenziya və lisenziya əlavələrinin alınması, həmçinin yenidən rəsmiləşdirilməsi üçün elektron müraciət edə bilərlər.
İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən göstərilən xidmətlərin elektronlaşdırılması, səmərəliliyinin artırılması istiqamətində işlər ardıcıl olaraq davam etdirilir. Sahibkarlar elektron xidmətlərdən istifadə edərək zəruri iqtisadi və hüquqi informasiya əldə edə və sahibkarlıq fəaliyyəti ilə bağlı hüquq müəyyən edən bəzi sənədləri almaq üçün müraciət edə bilərlər. O cümlədən, istifadəçilər “Lisenziyalar və icazələr” portalı vasitəsilə 23 fəaliyyət növü üzrə lisenziya və lisenziya əlavələrinin alınması, həmçinin yenidən rəsmiləşdirilməsi üçün elektron müraciət edə bilərlər.
Lisenziya alınması üçün istifadəçi gücləndirilmiş elektron imzası vasitəsilə portalda qeydiyyatdan keçərək elektron kabinet yaradır və həmin kabinetdə müvafiq fəaliyyət növünü seçir. Portalda açılan ərizə pəncərəsində tələb edilən məlumatlar portal tərəfindən informasiya sistemlərindən götürülərək əks olunur. Tələb edilən məlumatlar informasiya sistemlərində olmadıqda seçilmiş fəaliyyət növü üzrə tələb edilən sənədlərin skan olunmuş surətləri ərizəyə əlavə edilir və istifadəçi tərəfindən gücləndirilmiş elektron imza ilə təsdiqlənir.
“Lisenziyalar və icazələr” portalı vasitəsilə istifadəçi müraciətin icra prosesini izləyir və lisenziyanın verilməsi üçün qanunla tələb olunan dövlət rüsumunu ödəyir, lisenziya gücləndirilmiş elektron imza ilə təsdiqlənərək istifadəçinin elektron kabinetinə göndərilir.
Məlumat üçün bildirək ki, 2023-cü ilin ötən dövrü ərzində sahibkarlara portal vasitəsilə 774 elektron lisenziya verilib. Ümumilikdə “Lisenziyalar və icazələr” portalının fəaliyyətə başladığı 1 mart 2018-ci il tarixindən indiyədək portal vasitəsilə 4086 elektron lisenziya verilib.

Users can apply electronically through the "Licenses and Permits" portal (www.lisenziya.gov.az) to obtain licenses and license supplements for 23 types of activities, as well as for re-registration.
Work is being continued in order to increase the efficiency and electronicization of the services provided by the Ministry of Economy. Entrepreneurs can obtain necessary economic and legal information using electronic services and apply for some documents defining the rights related to entrepreneurial activity. In particular, users can apply electronically to get licenses and license supplements for 23 types of activities, as well as for re-registration through the "Licenses and Permits" portal.
The user registers on the portal with a strengthened electronic signature in order to get a license, creates an electronic cabinet and selects the appropriate type of activity in that cabinet. The required information in the application window opened on the portal, is taken from the information systems and reflected by the portal. In case the required information is not available in the information systems, scanned copies of the documents required for the selected type of activity are attached to the application and confirmed by the user with an enhanced electronic signature.
The user follows the process of the application and pays the state fee required by law for issuing the license, the license is confirmed with an enhanced electronic signature and sent to the user's electronic cabinet through the "Licenses and Permits" portal.
For your information, 774 electronic licenses were issued to entrepreneurs through the portal during the last period of 2023. In total, 4086 electronic licenses have been issued through the portal since March 1, 2018, when the "Licenses and Permits" portal was launched.