Sahibkarlıq fəaliyyəti üzrə lisenziya üçün hara müraciət etmək və hansı sənədləri təqdim etmək lazımdır?
İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən hazırda 23 sahibkarlıq fəaliyyəti növü üzrə lisenziyalar verilir. Nazirlik tərəfindən “Lisenziyalar və icazələr” portalı ilə yanaşı, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin tabeliyində olan KOB evləri, və 11 “ASAN xidmət” mərkəzi (5 saylı Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Sabirabad, Bərdə, Quba, Qəbələ, Masallı, Mingəçevir, İmişli və Şəki) vasitəsilə lisenziyaların verilməsi üçün sahibkarlara xidmətlər göstərilir, ərizələrin qəbulu və lisenziyaların verilməsi həyata keçirilir. Bununla yanaşı, “ASAN xidmət” mərkəzlərində və KOB evlərində vaxta qənaət və optimal sənədləşmənin təmin edilməsi məqsədilə lisenziya almaq istəyən sahibkarlara İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən məsləhət xidmətləri göstərilir.
Lisenziya almaq üçün tələb olunan sənədlər bunlardır: ərizə və ərizəyə əlavə olunan sənədlər. Ərizəçi hüquqi şəxs olduqda ərizəyə hüquqi şəxslərin dövlət reyestrindən çıxarışın, fərdi sahibkar olduqda isə şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti əlavə olunur. Bundan əlavə, ərizəyə vergi ödəyicisi kimi uçota alınma haqqında şəhadətnamənin, ərizədə qeyd olunan obyektlərdən hər biri üzərində mülkiyyət, istifadə və ya icarə hüququnu təsdiq edən sənədin surəti, lisenziya şərtlərinin yerinə yetirilməsini təsdiq edən sənədlər əlavə edilir. Fəaliyyət növünün xüsusiyyətindən asılı olaraq, Azərbaycan Respublikasının qanunları ilə müəyyən edilən şərtlərin və Nazirlər Kabinetinin müəyyən etdiyi əlavə şərtlərin yerinə yetirildiyini təsdiq edən sənədlər də təqdim edilməlidir.

Application rules for entrepreneurial activity license
The Ministry of Economy currently issues licenses for 23 types of entrepreneurial activities. In addition to the "Licenses and Permits" portal, the Ministry provides services to entrepreneurs for issuing licenses through SME houses under the Small and Medium Business Development Agency and 11 "ASAN service" centers (No. 5 Baku, Sumgait, Ganja, Sabirabad, Barda, Guba, Gabala, Masalli, Mingachevir, Imishli and Sheki), accepting applications and issuing licenses. In addition, in order to save time and ensure optimal documentation in "ASAN service" centers and SME houses, the Ministry of Economy provides advisory services to entrepreneurs intending to get a license.
The documents required to obtain a license are: the application and the documents attached to the application. If the applicant is a legal entity, an extract from the state register of legal entities is attached to the application, but if the applicant is an individual entrepreneur, a copy of the identity card is attached. In addition, a copy of the certificate of registration as a tax payer, a document confirming ownership, use or lease rights on each of the facilities mentioned in the application, and documents confirming the fulfillment of license conditions are attached to the application. Depending on the nature of the type of activity, documents confirming the fulfillment of the conditions defined by the laws of the Republic of Azerbaijan and additional conditions defined by the Cabinet of Ministers are also to be submitted.