İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizin iqtisadi reinteqrasiyası sürətlənir
Azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən layihələrdə iştirak üçün 500-ə qədəri xarici şirkət olmaqla 1500-dən çox şirkət müraciət edib.
İşğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə ardıcıl olaraq yeni və rahat yaşayış məntəqələrinin salınması, infrastruktur, kommunal, rabitə və sosial xidmətlərin təmin edilməsi və s. işlərlə yanaşı, məqsədyönlü iqtisadi reinteqrasiya tədbirləri həyata keçirilir.
Azad edilmiş ərazilərimizdə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının yaradılması, “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” layihələrinin, “yaşıl texnologiya”ların tətbiqi, beynəlxalq hava limanlarının istifadəyə verilməsi, nəqliyyat-loqistika imkanlarının artırılması və digər göstəricilər regionun inkişafında və biznes cəlbediciliyinin artırılmasında mühüm rol oynayır.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə biznes üçün əlverişli mexanizmlərin yaradılması, məşğulluğu artıran sahibkarlıq fəaliyyətinin təşviq edilməsi istiqamətində nəticəyönümlü işlər reallaşdırılır. Bu ərazilərdə vergi, sosial sığorta və digər güzəştlər müəyyən olunub. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurdakı bütün layihələr dövlət-özəl əməkdaşlığı çərçivəsində icra olunur. Hökumət azad edilmiş ərazilərdə investor və sahibkarlar üçün əlverişli şərait yaradıb. Ağdam və Araz Vadisi İqtisadi Zonası sənaye parklarında sahibkarlar dövlət hesabına infrastrukturla təmin edilir. Buradakı rezidentlər 10 illiyinə mənfəət, əmlak, torpaq və sadələşdirilmiş vergidən azaddır. İdxal olunan texnika, texnoloji avadanlıqlar və qurğular isə ƏDV-dən və gömrük rüsumlarından azad edilib. Bundan başqa, regionda yeni aqropakların yaradılmasına başlanıb. Bu qəbildən ilk layihənin - “Dost Aqropark”ın təməli iki il öncə Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin iştirakı ilə Zəngilanda qoyulub. Hazırda regionda 3 aqropark fəaliyyət göstərir. Bütün bunlar ilk növbədə, yerli və xarici şirkətlərin bölgədə sahibkarlıq fəaliyyətinə başlamasına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına, məşğulluğun təmin olunmasına şərait yaradır.
Regionun iqtisadi cəlbediciliyinə görə orada biznes quran və qurmaq niyyətində olan şirkətlərin sayı mütəmadi artmaqdadır. İndiyədək azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən layihələrdə iştirak üçün 500-ə qədəri xarici şirkət olmaqla 1500-dən çox şirkət müraciət edib. Bu göstərici istər yerli, istərsə də xarici biznes qurumları üçün Qarabağın böyük və çoxistiqamətli iqtisadi potensialının, əlverişli biznes və investisiya imkanlarının nə qədər cəlbedici olduğunu nümayiş etdirir.

Economic reintegration of our liberated territories accelerating
More than 1,500 companies, including up to 500 foreign companies, applied for participation in the projects implemented in our liberated territories.
Purposeful economic reintegration measures are being implemented in our liberated territories along with construction of new and comfortable settlements, provision of infrastructure, utility, communication and social services and other works.
Creation of Karabakh and Eastern Zangezur economic regions in our liberated territories, implementation of "smart city", "smart village" projects, "green technologies", commissioning of international airports, increasing transport and logistics capabilities and other indicators play an important role in the development of the region and increasing business attractiveness.
Result-oriented work is being carried out in our territories liberated from occupation in the direction of creating favorable mechanisms for business and promoting entrepreneurial activity that increases employment. Tax, social insurance and other benefits have been determined in these areas. All projects in Karabakh and Eastern Zangezur are implemented within the framework of public-private cooperation. The government has created favorable conditions for investors and entrepreneurs in the liberated areas. Entrepreneurs are provided with infrastructure at the expense of the state in Aghdam and Araz Valley Economic Zone industrial parks. Residents here are exempt from income, property, land and simplified tax for 10 years. Imported machinery, technological equipment and devices are exempted from VAT and customs duties. In addition, the creation of new agroparks has started in the region. The foundation of the first such project - "Dost Agropark" was laid two years ago in Zangilan with the participation of the presidents of Azerbaijan and Turkey. Currently, 3 agricultural parks are operating in the region. All this, first of all, creates conditions for local and foreign companies to start entrepreneurial activities in the region, create new jobs, and ensure employment.
The number of companies establishing and intending to establish business there is constantly increasing due to the economic attractiveness of the region. So far, more than 1,500 companies, including up to 500 foreign companies, have applied for participation in the projects implemented in our liberated territories. This indicator demonstrates how attractive Karabakh's large and multidirectional economic potential, favorable business and investment opportunities are for both local and foreign business organizations.