“Abşeron” qaz-kondensat yatağından ilk qazın verilməsinə həsr olunan tədbir keçirilib
31 avqust 2023-cü il tarixində “Abşeron” qaz-kondensat yatağından ilk qazın verilməsi münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən SOCAR-ın Müşahidə Şurasının sədri, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yerləşən “Abşeron” qaz-kondensat yatağında hasilata başlanılmasının ölkəmiz və layihədə iştirak edən şirkətlər üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan olunduğunu qeyd edən iqtisadiyyat naziri “Abşeron” qaz-kondensat yatağından ilk qazın verilməsinin Azərbaycan üçün əlamətdar olan bu ildə həyata keçirilməsini xüsusi vurğulayıb. Qeyd olunub ki, “Abşeron” qaz-kondensat yatağının işlənilməsinin ikinci mərhələsi üzrə işlər intensiv şəkildə davam etdirilir.
Tədbirdə Mikayıl Cabbarov Azərbaycanın enerji sahəsində uğurlu əməkdaşlıq əlaqələrinin ölkəmizi beynəlxalq miqyasda etibarlı tərəfdaşa çevirdiyini ifadə edib. Cari il avqustun 4-də SOCAR, “TotalEnergies” və ADNOC şirkətləri arasında “Abşeron” qaz-kondensat yatağında 30% iştirak payının satışı ilə bağlı imzalanma mərasiminin keçirildiyini xatırladan SOCAR-ın Müşahidə Şurasının sədri bu sənədin Azərbaycanda yaradılan əlverişli investisiya mühitinin növbəti təzahürü olduğunu qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxış edərək dünyada qaz tədarükü mənbələrinin əhəmiyyətinin təhlükəsizlik amilinə əsasən müəyyənləşdiyi, müvafiq olaraq etibarlı enerji təchizatçısı kimi Azərbaycanın rolunun gücləndiyi və ölkəmizin enerji resurslarına tələbatın artdığı bir vaxtda “Abşeron”un yüksək hasilatla işə düşməsinin strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Nazir bunun Azərbaycanın enerji ehtiyatlarının zənginliyinin və enerji tədarükçüsü missiyasının davamlılığının bariz göstəricisi olduğunu bildirib, eyni zamanda, enerji bazarları, istehlakçıların fasiləsiz enerji təchizatına, ölkəmizdə neft-kondensat hasilatının sabitliyinə etibarlı təminat olduğunu diqqətə çatdırıb. Pərviz Şahbazov “Abşeron” yatağının ölkəmizdə qaz istehsalı, istehlakı mənbələrini şaxələndirməklə yanaşı, Avropaya əlavə qaz tədarükünün də mühüm mənbəyi olacağını ifadə edib.
SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf çıxışında “Abşeron” qaz-kondensat yatağının tarixi inkişaf yolundan, ötən illər ərzində beynəlxalq tərəfdaşlarla birgə atılan mühüm addımlardan bəhs edib. SOCAR prezidenti “Abşeron” qaz-kondensat yatağının ölkəmizin hasilat potensialının artırılmasına və beynəlxalq mövqelərinin gücləndirilməsinə dəyərli töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Rövşən Nəcəf çıxışında ölkə başçısı tərəfindən “Abşeron” qaz-kondensat yatağının işlənməsinin ikinci mərhələsi üzrə verilən tapşırıqların icrası istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib.
“Abşeron” qaz-kondensat yatağının İHS mərhələsi üzrə hasilata başlanılmasından məmnunluğunu ifadə edən “TotalEnergies” şirkətinin baş icraçı direktoru Patrik Puyane SOCAR və layihəyə yeni qoşulmuş ADNOC şirkəti ilə əməkdaşlığın daha da möhkəmləndiriləcəyini diqqətə çatdırıb. O, hazırda tərəfdaş şirkətlərlə birgə “Abşeron” qaz-kondensat yatağının işlənilməsinin növbəti mərhələsi üzrə görülən işlərdən danışıb. Patrik Puyane təbii qazın karbohidrogenlər içərisində ən təmiz yanacaq olduğunu diqqətə çatdıraraq “Abşeron” layihəsinin “TotalEnergies”in aşağı karbonlu enerjiyə keçid öhdəliyinə tam uyğun olduğunu da ifadə edib.
ADNOC şirkətinin aşağı karbon həlləri və beynəlxalq inkişaf üzrə icraçı direktoru Musabbeh Al Kaabi SOCAR və “TotalEnergies” ilə birlikdə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ilə Azərbaycan arasında strateji əlaqələrdə və enerji tərəfdaşlığında daha bir mühüm mərhələ olan “Abşeron” yatağından ilk qazın hasil olunmasına həsr edilən tədbirdə iştirakdan məmnunluğunu ifadə edib. İcraçı direktor aşağı karbonlu enerji istehsalı sahəsində ADNOC-un malik olduğu ənənələrə və onilliklər boyu qazanılan zəngin təcrübəyə əsaslanaraq, bu strateji əhəmiyyətli layihədə oynayacağı mühüm rolu səbirsizliklə gözlədiklərini diqqətə çatdırıb.
Çıxışlardan sonra “Abşeron” qaz-kondensat yatağının işlənilməsinin İHS mərhələsinə həsr olunan videoçarx nümayiş etdirilib.

An event was held on August 31, 2023, on the occasion of the first gas supply from the "Absheron" gas-condensate field.
Making a speech at the event, Chairman of SOCAR's Supervisory Board, Minister of Economy Mikayil Jabbarov pointed out that the start of production in the Absheron gas-condensate field located in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea is of great importance for our country and the companies participating in the project.
Noting that 2023 was declared the "Year of Heydar Aliyev" by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, the Minister of Economy emphasized that the first gas supply from the "Absheron" gas-condensate field will be realized in this year, which is significant for Azerbaijan. It was mentioned that the work on the second stage of development of "Absheron" gas-condensate field is intensively continued.
Mikayil Jabbarov stated at the event that Azerbaijan's successful cooperation in the field of energy has made our country a reliable partner on an international scale. Chairman of the Supervisory Board of SOCAR, reminded that a signing ceremony was held on August 4 of this year between SOCAR, "TotalEnergies" and ADNOC companies regarding the sale of a 30% stake in the "Absheron" gas-condensate field and noted that this document is another manifestation of the favorable investment environment created in Azerbaijan.
Parviz Shahbazov, Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan, made a speech and emphasized that the launch of "Absheron" with high production is of strategic importance at a time when the importance of gas supply sources in the world is determined based on the security factor, the role of Azerbaijan as a reliable energy supplier is strengthened and the demand for our country's energy resources is increasing. The minister pointed out that this is a clear indicator of the richness of Azerbaijan's energy resources and the sustainability of the energy supplier mission, he also mentioned that energy markets are a reliable guarantee of uninterrupted energy supply to consumers and the stability of oil-condensate production in our country. Parviz Shahbazov noted that "Absheron" field will diversify the sources of gas production and consumption in our country and will be an important source of additional gas supply to Europe.
The president of SOCAR Rovshan Najaf talked in his speech about the historical development path of "Absheron" gas-condensate field and the important steps taken together with international partners over the past years. The president of SOCAR emphasized that the "Absheron" gas-condensate field will make a valuable contribution to increasing the production potential of our country and strengthening its international position.
In his speech, Rovshan Najaf talked about the work done in the direction of the implementation of the tasks given by the head of the country on the second stage of the development of the "Absheron" gas-condensate field.
Expressing his satisfaction with the production start of the Absheron gas-condensate field in the IHS phase, Patrick Puyane, CEO of TotalEnergies, pointed out that cooperation with SOCAR and ADNOC, which has just joined the project, will be further strengthened. He spoke about the work done on the next stage of development of "Absheron" gas-condensate field together with partner companies. Patrick Pouyane pointed out that natural gas is the cleanest fuel among hydrocarbons and stated that the "Absheron" project fully complies with the commitment of "TotalEnergies" to transition to low-carbon energy.
Musabbeh Al Kaabi, Executive Director for Low Carbon Solutions and International Growth of ADNOC, expressed his satisfaction at the event dedicated to the production of the first gas from the Absheron field which is another important stage in the strategic relations and energy partnership between the United Arab Emirates and Azerbaijan together with SOCAR and TotalEnergies. The CEO pointed out that based on ADNOC's tradition and decades of rich experience in the field of low-carbon energy production, they look forward to playing an important role in this strategically important project.
A video dedicated to the IHS stage of the development of the "Absheron" gas-condensate field was shown after the speeches.