Azərbaycan nümayəndə heyəti Çində səfərdədir
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyətinin Çin Xalq Respublikasına (ÇXR) səfəri çərçivəsində keçirilən görüşlərdə Çinin “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsü üzrə birgə əməkdaşlıq, “yaşıl enerji” və infrastrukturun inkişafı üzrə perspektiv layihələr müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyətinin Çin Xalq Respublikasına (ÇXR) səfəri çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirilib.
ÇXR-in Milli İnkişaf və İslahat Komissiyasının sədri Cenq Şanciye ilə görüşdə iki ölkə arasında müxtəlif istiqamətlərdə əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə olunub, iqtisadi-ticari, enerji, nəqliyyat-tranzit, investisiya, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, humanitar, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin perspektivləri nəzərdən keçirilib.
Qeyd edilib ki, dövlət başçıları Prezident İlham Əliyev və Sədr Si Cinpinin siyasi iradəsi və dostluğu ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafında əsas hərəkətverici qüvvədir. İki ölkə arasında təşəkkül tapmış yüksək səviyyəli əlaqələr iqtisadi tərəfdaşlığımızın gücləndirilməsi üçün geniş imkanlar yaradır.
Görüşdə dayanıqlı inkişafın təmin olunması sahəsində ölkəmizdə görülən işlər barədə məlumat verilib, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” çərçivəsində davamlı iqtisadi yüksəlişə, həmçinin azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan reinteqrasiya işlərində “yaşıl” və “ağıllı” konsepsiyaların tətbiqinə xüsusi önəm verildiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, Milli Prioritetlərdə müəyyən olunmuş strateji istiqamətlər üzrə həyata keçirilən 2022-2026-cı illər üçün sosial-iqtisadi inkişafa dair Strategiyada da dövlət sektorunun yeni keyfiyyətə transformasiyası, ekosistemin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması, biznesin, insan kapitalının davamlı inkişafı, rəqəmsal iqtisadiyyatın və innovasiyaların geniş tətbiqi üçün münbit şəraitin yaradılması əsas hədəflərdəndir. Bütün bunlar beynəlxalq tərəfdaşlarla, o cümlədən Çinlə əməkdaşlığın intensivləşdirilməsi üçün münbit şərait yaradır.
Tərəflər arasında Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) Dövlət Başçıları Şurasının 22-ci iclası çərçivəsində Səmərqənddə keçirilən görüşdə hər iki ölkənin dövlət başçıları tərəfindən əldə olunmuş mühüm razılaşmaların həyata keçirilməsi istiqamətində görülən işlər müzakirə olunub.
Bundan başqa, Azərbaycan və Çin arasında investisiya əlaqələrinin hazırkı vəziyyəti, həmçinin qeyd olunan sahədə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün reallaşdırıla biləcək potensial layihələrə dair fikir mübadiləsi aparılıb, Azərbaycanın Çinin “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünə qoşulmasında fəal mövqeyi, Orta Dəhlizdən səmərəli istifadə məqsədilə gələcək əməkdaşlıq imkanları təhlil edilib.
Görüşdə “Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi və Çin Xalq Respublikasının Milli İnkişaf və İslahat Komissiyası arasında istehsal gücləri və investisiya əməkdaşlığının gücləndirilməsi haqqında Çərçivə Sazişi" imzalanıb. Sənədi Azərbaycan tərəfindən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Çin tərəfindən isə ÇXR Milli İnkişaf və İslahat Komissiyasının sədri Cenq Şanciye imzalayıblar. Çərçivə Sazişinə əsasən iki ölkə arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri ilə yanaşı, bilik əsaslı sənaye və innovasiya, o cümlədən 4Sİ texnologiyalarının tətbiqi istiqamətində əməkdaşlıq nəzərdə tutulub.
Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankının (AIIB) prezidenti və Direktorlar Şurasının sədri Cin Liçün ilə görüşdə ölkəmizin 2016-cı ildən Bankla uğurlu əməkdaşlıq etdiyi və bu tərəfdaşlığın önəmi vurğulanıb. Bankın “yaşıl” və dayanıqlı gələcəyin təmin olunması istiqamətində fəaliyyəti, həmçinin üzv ölkələrə güclü iqtisadiyyat qurmaqda dəstəyinin əhəmiyyəti qeyd edilib. Vurğulanıb ki, Bankla reallaşdırılan birgə layihələr etibarlı enerji təminatçısı olan Azərbaycanın regional haba çevrilməsinə mühüm töhfə verir.
Bankla Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, dəmir yol infrastrukturu, gəmiqayırma və digər nəqliyyat-tranzit və logistika layihələri, həmçinin Orta Dəhlizin Azərbaycan seqmenti üzrə mümkün əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə potensial əməkdaşlığın əsas istiqamətləri, AİİB-in Azərbaycanda gələcək fəaliyyət prioritetləri, o cümlədən “yaşıl enerji” və infrastrukturun inkişafı üzrə perspektiv layihələr müzakirə olunub.

Delegation of Azerbaijan on a visit to China
Joint cooperation under China's "One Belt, One Road" initiative, "green energy" and perspective projects on infrastructure development were discussed during the meetings held within the framework of the visit of the Azerbaijani delegation to the People's Republic of China (PRC) headed by the Minister of Economy Mikayil Jabbarov.
A number of meetings were held within the framework of the visit of the Azerbaijani delegation to the People's Republic of China (PRC) headed by the Minister of Economy Mikayil Jabbarov.
Satisfaction was expressed with the development of relations between the two countries in various directions, perspectives of expanding cooperation in economic-commercial, energy, transport-transit, investment, information-communication technologies, humanitarian, tourism and other fields were considered in the meeting with the Chairman of the National Development and Reform Commission of the People's Republic of China, Zheng Shanjie.
It was noted that the political will and friendship of the heads of state, President Ilham Aliyev and President Xi Jinping, are the main driving force in the development of bilateral cooperation. The high-level relations established between the two countries create ample opportunities for strengthening our economic partnership.
Information was provided at the meeting on the work done in our country in the field of sustainable development, and it was emphasized that special importance is given to sustainable economic growth within the framework of "Azerbaijan 2030: National Priorities for socio-economic development", as well as the application of "green" and "smart" concepts in the reintegration works carried out in our liberated territories. It was stated that transformation of the public sector to a new quality, improvement of ecosystem quality, sustainable development of business and human capital, creation of fertile conditions for wide application of digital economy and innovations are among the main goals in the Strategy for socio-economic development for the years 2022-2026, implemented according to the strategic directions defined in the National Priorities. All this creates fertile conditions for intensifying cooperation with international partners, including China.
During the meeting held in Samarkand within the framework of the 22nd meeting of the Council of Heads of State of the Shanghai Cooperation Organization (SCO), the parties discussed the work done in the direction of the implementation of the important agreements reached by the heads of state of both countries.
In addition, the current state of investment relations between Azerbaijan and China, as well as the potential projects that can be implemented to expand mutually beneficial cooperation in the mentioned field, were exchanged and Azerbaijan's active position in joining China's "One Belt, One Road" initiative, opportunities for future cooperation in order to effectively use the Middle Corridor were analyzed.
The "Framework Agreement between the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the National Development and Reform Commission of the People's Republic of China on the strengthening of production forces and investment cooperation" was signed at the meeting. The document was signed by Minister of Economy Mikayil Jabbarov from Azerbaijan, and Chairman of the National Development and Reform Commission of the People's Republic of China Zheng Shanjie from China. Cooperation between the two countries in various fields of the economy, as well as knowledge-based industry and innovation, including the application of 4SI technologies, is envisaged according to the Framework Agreement.
The successful cooperation of our country with the Bank since 2016 and the importance of this partnership was emphasized in a meeting with Jin Liqun, President and Chairman of the Board of Directors of the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB). The bank's activities in the direction of ensuring a "green" and sustainable future, as well as the importance of supporting member countries in building a strong economy, were noted. It was emphasized that the joint projects implemented with the Bank make an important contribution to the transformation of Azerbaijan, a reliable energy provider, into a regional hub.
Ideas were exchanged with the bank on possible cooperation on the Southern Gas Corridor project, Baku International Sea Trade Port, railway infrastructure, shipbuilding and other transport-transit and logistics projects, as well as the Azerbaijan segment of the Middle Corridor.
The main directions of potential cooperation, the future priorities of AIDB in Azerbaijan, including perspective projects on "green energy" and infrastructure development were discussed at the meeting.