Çin şirkətləri ilə tərəfdaşlıq gücləndirilir
Azərbaycan nümayəndə heyəti Çin Beynəlxalq Xidmətlər və Ticarət Sərgisinin (CIFTIS) açılış mərasimində iştirak edib, “China Energy International Group Co. Ltd.”, “Wenzhou Nixin Trading Co., Ltd”, “Wontai Power” şirkətlərinin rəhbərləri ilə görüşlərdə əməkdaşlığın genişləndirilməsini müzakirə edib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti Pekində CİFTİS sərgisinin açılış mərasimində iştirak edib. Minlərlə yerli və xarici şirkətin öz xidmətlərini nümayiş etdirdiyi tədbirə Çinin və digər ölkələrin rəhbər şəxsləri qatılıblar. 2019-cu ildən Azərbaycan CIFTIS-də vahid ölkə stendi ilə təmsil olunur.
Azərbaycan nümayəndə heyəti bir sıra Çin şirkətlərinin rəhbərləri ilə görüşüb. Görüşlərdə qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb, ölkəmizin əlverişli işgüzar mühiti, investorlar üçün yaradılan imkanlar, alternativ enerji sahəsində həyata keçirilən layihələr və tərəfdaşlığın perspektiv istiqamətləri dəyərləndirilib.
China Energy International Group Co., Ltd.” şirkətinin sədri Lü Dzesianq ilə görüşdə tərəflər arasında ölkəmizin “yaşıl” enerji potensialı, azad edilmiş ərazilərimizdə bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verilib. Azərbaycan nümayəndə heyəti şirkətin fəaliyyəti ilə tanış olub. Tərəflər günəş, külək, hidrogen enerjisi və dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması üzrə layihələrdə əməkdaşlıq barədə müzakirə aparıblar.
“Wenzhou Nixin Trading Co., Ltd” şirkətinin sədri Fan Cianşan ilə görüşdə Azərbaycanda şirkət tərəfindən keramik plitələr istehsalı zavodunun tikintisi layihəsi üzrə görülən işlər və əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.
“Wontai Power” şirkətinin vitse-prezidenti Lin Boşenq ilə görüşdə batareya enerjisi saxlama sistemi və külək enerjisi stansiyası layihələrinə investisiya yatırılması sahəsində əməkdaşlıq imkanları qeyd olunub. Tərəflər batareya enerjisi saxlama sisteminin qurulması layihəsinin dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı əsasında həyata keçirilməsi potensialını və digər əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.

The Azerbaijani delegation participated in the opening ceremony of the China International Fair Trade in Services (CIFTIS), and discussed the expansion of cooperation in meetings with the heads of the companies "China Energy International Group Co. Ltd., "Wenzhou Nixin Trading Co., Ltd", "Wontai Power".
The Azerbaijani delegation headed by the Minister of Economy Mikayil Jabbarov took part in the opening ceremony of CIFTIS exhibition in Beijing. Leaders of China and other countries attended the event, where thousands of local and foreign companies demonstrated their services. Azerbaijan has been represented by a single country stand at CIFTIS since 2019.
The Azerbaijani delegation met with the heads of a number of Chinese companies. The importance of developing mutual cooperation was emphasized during the meetings, and favorable business environment of our country, opportunities created for investors, projects implemented in the field of alternative energy and perspective directions of partnership were evaluated.
The parties were informed about the "green" energy potential of our country and the projects implemented in this direction in our liberated territories in a meeting with Lu Zexiang, the chairman of the company “China Energy International Group Co., Ltd.”. The Azerbaijani delegation got acquainted with the activities of the company. The parties discussed cooperation in solar, wind, hydrogen energy and sea water desalination projects.
The works performed by the company on the construction project of the ceramic tile production plant in Azerbaijan and the possibilities of cooperation were reviewed in a meeting with Fan Jiangshan, the chairman of the company “Wenzhou Nixin Trading Co., Ltd”.
Opportunities for cooperation in the field of investment in battery energy storage system and wind power plant projects were mentioned in a meeting with Lin Bosheng, the chairman of the company “Wontai Power”. The parties discussed the potential of implementing the battery energy storage system construction project on the basis of public-private sector partnership and other cooperation issues.