İqtisadiyyat Nazirliyində ICIEC-in Baş icraçı direktoru ilə görüş keçirilib
Ticarətin və investisiyaların təşviqi, biznes mühiti üçün sığorta alətlərinin təqdim edilməsi və birgə layihələrin reallaşdırılması istiqamətində müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov İxrac Kreditləri və İnvestisiyaların Sığortalanması üzrə İslam Korporasiyasının (ICIEC) baş icraçı direktoru Usama Kaysi ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın İslam İnkişaf Bankı (İsDB) Qrupuna daxil olan İxrac Kreditləri və İnvestisiyaların Sığortalanması üzrə İslam Korporasiyasına (ICIEC) üzvlüyü ilə bağlı müvafiq qətnamənin qəbulundan ötən dövr ərzində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi istiqamətində görülmüş tədbirlər barədə məlumat verilib, Korporasiya ilə əməkdaşlığın yüksək qiymətləndirildiyi vurğulanıb.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizin bərpası və yenidən qurulmasında əməkdaşlıqla bağlı təkliflər səsləndirilib.
Tərəflər ticarətin və investisiyaların təşviqi, biznes mühiti üçün sığorta alətlərinin təqdim edilməsi və birgə layihələrin reallaşdırılması, Azərbaycan üzrə inkişaf prioritetlərinin siyahısı və onların bölgüsünə dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Qeyd edək ki, 1-4 iyun 2022-ci il tarixlərində Misir Ərəb Respublikasının Şarm Əl Şeyx şəhərində keçirilmiş İslam İnkişaf Bankının 47-ci İllik Toplantısı çərçivəsində ölkəmizin Korporasiyaya üzvlüyü ilə bağlı müvafiq qətnamə qəbul olunub. Korporasiyaya üzvlük prosedurlarına uyğun olaraq İCİEC-in Təsis Sazişi Azərbaycan Respublikasının 11 oktyabr 2022-ci il tarixli Qanunu ilə təsdiq edilib.

Discussions were held in the direction of promotion of trade and investments, presentation of insurance tools for the business environment and implementation of joint projects.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Oussama Kaissi, Chief Executive Officer of the Islamic Corporation for Insurance of Investment and Export Credit (ICIEC).
Information was provided at the meeting on the measures taken to deepen cooperation during the past period after the adoption of the relevant resolution regarding the membership of the Islamic Corporation for Insurance of Investment and Export Credit (ICIEC), which is part of the Islamic Development Bank of Azerbaijan (IsDB) Group, and it was emphasized that cooperation with the Corporation is highly valued.
Proposals regarding cooperation in the restoration and reconstruction of our territories liberated from occupation were voiced.
The parties exchanged views on promotion of trade and investments, presentation of insurance instruments for the business environment and realization of joint projects, list of development priorities for Azerbaijan and their distribution.
It should be noted that a relevant resolution was adopted regarding our country's membership in the Corporation within the framework of the 47th Annual Meeting of the Islamic Development Bank, held on June 1-4, 2022 in the city of Sharm El Sheikh of the Arab Republic of Egypt. In accordance with the membership procedures of the corporation, the Founding Agreement of ICIEC was approved by the Law of the Republic of Azerbaijan dated October 11, 2022.