Azərbaycan-Macarıstan münasibətlərinin inkişaf istiqamətləri, iqtisadi əməkdaşlığın perspektivləri və birgə layihələr üzrə tərəfdaşlığın səmərəli nəticələri müzakirə edilib.
Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban bu ölkədə səfərdə olan iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovu qəbul edib.
Qəbulda Macarıstanla aparılan müzakirələrin vacibliyi vurğulanıb, əldə edilən razılaşmaların uğurla həyata keçirilməsindən məmnunluq ifadə olunub, Azərbaycan-Macarıstan münasibətlərinin inkişaf dinamikası, iqtisadi əməkdaşlığın perspektivləri və birgə layihələr üzrə tərəfdaşlığın səmərəli nəticələri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto və iqtisadi inkişaf naziri Marton Nadın da iştirak etdiyi görüşdə Viktor Orban ölkəsinin enerji təhlükəsizliyi baxımından Azərbaycanla əməkdaşlığının əhəmiyyətinə toxunub, həmçinin bir sıra Macarıstan şirkətlərinin fəaliyyətinin Azərbaycanda uğurla genişləndiyini, digər macar şirkətlərinin də Azərbaycanda investisiya planlarının gündəlikdə olduğunu qeyd edib.
Qeyd edilib ki, tərəfdaşlığın genişlənməsinə qarşılıqlı marağın göstəricisidir ki, Azərbaycan-Macarıstan ticarət dövriyyəsi artır, faydalı investisiya əməkdaşlığı həyata keçirilir. Bildirilib ki, energetika, sənaye, nəqliyyat, informasiya texnologiyaları, kənd təsərrüfatı, ticarət, təhsil və s. sahələrdə əlaqələrin gücləndirilməsi üçün imkanlar böyükdür və hər iki ölkə bu potensialın reallaşdırılması üçün zəruri tədbirlər görür.
Səfər çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb.
Tərəflər Azərbaycan-Macarıstan əlaqələrinin strateji tərəfdaşlıq prinsiplərinə əsaslandığını, hər iki ölkə rəhbərliyinin əməkdaşlığın inkişafına, mövcud potensialdan səmərəli istifadəyə xüsusi önəm verdiklərini vurğulayıblar.
Görüşdə Azərbaycan ərazisindən keçən nəqliyyat dəhlizləri, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və Ələt Azad İqtisadi Zonasının imkanları barədə də məlumat verilib, Macarıstan şirkətləri ölkəmizin əlverişli biznes mühitindən, tranzit potensialından yararlanmağa dəvət edilib.

Development directions of Azerbaijan-Hungary relations, prospects of economic cooperation and effective results of partnership on joint projects were discussed.
The Prime Minister of Hungary, Viktor Orban, met with the Minister of Economy Mikayil Jabbarov, who was on a visit to this country.
The importance of the discussions with Hungary was emphasized, satisfaction was expressed with the successful implementation of the agreements reached, the development dynamics of Azerbaijan-Hungary relations, the prospects of economic cooperation and the effective results of partnership on joint projects were exchanged at the meeting.
Viktor Orban touched on the importance of his country's cooperation with Azerbaijan in terms of energy security, and also noted that a number of Hungarian companies have successfully expanded their activities in Azerbaijan, and other Hungarian companies have investment plans in Azerbaijan at the meeting attended also by the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Peter Szijjártó, and the Minister of Economic Development, Marton Nagy.
It was noted that Azerbaijan-Hungary trade turnover is increasing and beneficial investment cooperation is being implemented as an indicator of mutual interest in the expansion of partnership. It was stated that there are great opportunities for strengthening relations in energy, industry, transport, information technologies, agriculture, trade, education and other fields, and both countries are taking necessary measures to realize this potential.
The Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Peter Szijjártó within the framework of the visit.
The parties emphasized that Azerbaijan-Hungary relations are based on the principles of strategic partnership, that the leadership of both countries attach special importance to the development of cooperation and the effective use of existing potential.
Iinformation was also provided at the meeting on the possibilities of transport corridors passing through the territory of Azerbaijan, the Baku International Sea Trade Port and the Alat Free Economic Zone, and Hungarian companies were invited to take advantage of the favorable business environment and transit potential of our country.