İƏT-in Ticarət və İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlıq müzakirə edilib
İqtisadiyyat Nazirliyində İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Ticarət və İnkişaf Bankı ilə beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri, birgə investisiya fondları və dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihələri üzrə əməkdaşlıq potensialı nəzərdən keçirilib.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Ticarət və İnkişaf Bankının prezidenti Yalçın Yükselin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Nazirin birinci müavini Bankın səlahiyyət müddəti başa çatan rəhbər heyətinə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb, ölkəmizlə səmərəli əməkdaşlığın qurulmasında göstərilən səylərə görə təşəkkür edib.
Görüşdə Azərbaycanın İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Ticarət və İnkişaf Bankı ilə fəal əməkdaşlıq etdiyi diqqətə çatdırılıb. Bununla belə, Bankla ölkəmizin də iştirakçısı olduğu beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri, birgə investisiya fondları və dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihələri üzrə əməkdaşlıq potensialının reallaşdırılması imkanları qeyd olunub.
Tərəflər Bankla əməkdaşlığın yeni istiqamətlərinə dair fikirlərini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, İƏT-in Ticarət və İnkişaf Bankı üzv ölkələrin kənd təsərrüfatı, enerji, nəqliyyat, informasiya texnologiyaları, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı, sənaye, xidmət və s. sahələrinin inkişafı məqsədilə həmin dövlətlərə və özəl sektora kredit verməklə maliyyə dəstəyi göstərir. Eyni zamanda Bank dövlət və özəl sektor sərmayələri, əməkdaşlıq və inkişaf mövzularında birgə proqramlar təşkil edir.

Cooperation with ECO Trade and Development Bank discussed
The Ministry of Economy reviewed the potential of cooperation with the Trade and Development Bank of the Economic Cooperation Organization on international transport corridors, joint investment funds and public-private partnership projects.
First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev met with the delegation led by Yalchin Yuksel, President of the Trade and Development Bank of the Economic Cooperation Organization. The First Deputy Minister wished success to the Bank's outgoing management team in their future activities and thanked them for their efforts in establishing effective cooperation with our country.
It was brought to attention at the meeting that the Economic Cooperation Organization of Azerbaijan actively cooperates with the Trade and Development Bank. However, the Bank and the possibilities of realizing the potential of cooperation on international transport corridors, joint investment funds and public-private partnership projects, in which our country is also a participant, were pointed out.
The parties shared their views on new directions of cooperation with the Bank. test
It should be noted that the Trade and Development Bank of the ECO provides financial support to those countries and the private sector for the purpose of development of agriculture, energy, transport, information technology, small and medium entrepreneurship development, industry, service and other areas of the member countries. At the same time, the Bank organizes joint programs on public and private sector investments, cooperation and development.