2023-cü ilin ötən dövründə KOBİA tərəfindən 648 təlim keçirilib, 1300-ə yaxın məsləhət xidməti göstərilib, 400-dən çox biznes plan hazırlanıb.
2023-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən sahibkarların, biznesə başlamaq istəyənlərin və startapların biznes biliklərinə yiyələnməsi və mövcud biliklərinin artırılması üçün 648 təlim keçirilib. Təlimlər biznesə başla, layihə idarəetməsi, maliyyənin idarə olunması, satış, marketinq, rəqəmsal bacarıqlar, “yaşıl iqtisadiyyat” və KOB-ların ehtiyacı olan digər istiqamətləri əhatə edib. Qeyd edək ki, KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən keçirilən təlimlərlə KOBİA-nın saytından tanış olmaq olar: https://smb.gov.az/az/events?slug=telim
Bu dövrdə KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən satış kanallarına çıxış, marketinq, biznesin planlaşdırılması, mühasibatlıq, hüquqi məsələlərlə bağlı 1266 sahibkara və biznesə başlamaq istəyən şəxsə məsləhət xidməti göstərilib.
Ümumilikdə, 2023-cü ilin 9 ayı ərzində KOBİA tərəfindən göstərilən ödənişsiz təlim və məsləhət xidmətlərindən 9500-dən çox KOB subyekti, startap və biznesə başlamaq istəyən şəxs yararlanıb.
KOBİA tərəfindən kənd təsərrüfatı, istehsal, xidmət və digər istiqamətlərdə 424 biznes planın ödənişsiz olaraq hazırlanmasına dəstək göstərilib.
Agentliyin video təlim platformasındakı onlayn təlim videolarından ödənişsiz olaraq 420 sahibkar və biznesə başlamaq istəyən şəxs faydalanıb.
Bu dövrdə 20 sahibkar və menecer beynəlxalq təcrübəyə yiyələnmək üçün KOBİA-nın əlaqələndiricisi olduğu “Azərbaycanın biznes ictimaiyyətində menecerlərin ixtisasının artırılması üzrə Almaniya-Azərbaycan Birgə Proqramı” çərçivəsində Almaniyada ixtisasartırma kursu keçib.

More than 9,500 SMEs, start-ups and people intending to start business benefited from the training and consulting services of KOBIA in current year
648 trainings were held by KOBIA, about 1300 consulting services were provided, and more than 400 business plans were prepared in the last period of 2023.
648 trainings were held during the months of January-September 2023, by the SME development centers of the Small and Medium Business Development Agency (SMB) for entrepreneurs intending to start a business, and startups to acquire business knowledge and increase their existing knowledge. Trainings covered business start-up, project management, financial management, sales, marketing, digital skills, "green economy" and other areas needed by SMEs. It should be noted that trainings conducted by SME development centers can be found on the website of KOBIA: https://smb.gov.az/az/events?slug=telim
SME development centers provided consulting services during this period to 1266 entrepreneurs and people intending to start a business regarding access to sales channels, marketing, business planning, accounting, and legal issues.
In total, more than 9,500 SMEs, startups and people who want to start a business benefited from the free training and consulting services provided by KOBIA during the 9 months of 2023.
KOBIA provided support for free preparation of 424 business plans in agriculture, production, service and other directions.
420 entrepreneurs and people who want to start a business benefited from the online training videos on the video training platform of the agency free of charge.
During this period, 20 entrepreneurs and managers took a professional development course in Germany within the framework of the "Germany-Azerbaijani Joint Program to improve the skills of managers in the business community of Azerbaijan", coordinated by KOBIA, in order to gain international experience.