İqtisadiyyat Nazirliyində Beynəlxalq Valyuta Fondunun nümayəndə heyəti ilə görüşdə əməkdaşlığın istiqamətləri və gündəlikdəki məsələlər müzakirə edilib.
İqtisadiyyat Nazirliyində Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) Azərbaycan üzrə missiya rəhbəri xanım Anna Bordonun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli Azərbaycan iqtisadiyyatı, ölkəmizin 2022-2026-cı illər üzrə sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası çərçivəsində görülən işlər, işğaldan azad olunmuş ərazilərə investisiyaların cəlbi, tətbiq olunan güzəşt və stimullar barədə məlumat verib. Nazir müavini beynəlxalq maliyyə qurumları ilə, o cümlədən BVF ilə əməkdaşlıq çərçivəsində ölkəmizdə mütərəqqi təcrübənin və texnoloji yeniliklərin təşviqinə önəm verildiyini vurğulayıb.
Anna Bordon BVF ilə Azərbaycan arasında qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf etdiyini bildirib, tərəfdaşlığa dair fikirlərini bölüşüb.
Tərəflər ortamüddətli dövr üçün perspektivlər, energetika sektorunun inkişaf istiqamətləri, vergi siyasəti və inzibatçılığı sahəsində son islahatlar və növbəti dövrlər üzrə nəzərdə tutulan tədbirlər ətrafında müzakirələr aparıb.

The directions of cooperation and issues on the agenda were discussed at the meeting with the delegation of the International Monetary Fund at the Ministry of Economy.
A meeting was held at the Ministry of Economy with the delegation led by the head of mission of the International Monetary Fund (IMF) for Azerbaijan Mrs. Anna Bordo.
Deputy Minister of Economy Samad Bashirli reported about the economy of Azerbaijan, the works carried out within the framework of the socio-economic development strategy of our country for 2022-2026, the attraction of investments in territories liberated from occupation, the applied concessions and incentives. The deputy minister emphasized that the promotion of progressive experience and technological innovations in our country is emphasized within the framework of cooperation with international financial institutions, including the IMF.
Anna Bordon pointed out that mutual relations between the IMF and Azerbaijan are developing and shared her views on partnership.
The parties discussed the prospects for the medium-term period, development directions of the energy sector, recent reforms in the field of tax policy and administration, and planned measures for the next periods.