Dayanıqlı maliyyə və investisiya mövzusunda II Bakı Forumu çərçivəsində təqdimatlar keçirilib
II Bakı Forumu çərçivəsində Mina Təhlükəsizliyinə dair Milli 18-ci  DİM məqsədinin və Azərbaycanın DİM investor xəritəsi və investisiya ekosistemi üzrə tədqiqatın nəticələrinə dair təqdimatlar keçirilib.
Dayanıqlı maliyyə və investisiya mövzusunda II Bakı Forumu çərçivəsində təqdimatlar keçirilib. İqtisadiyyat Nazirliyinin Dayanıqlı inkişaf və sosial siyasət şöbəsinin müdiri, Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının katibi Hüseyn Hüseynov Mina Təhlükəsizliyinə dair Milli 18-ci  DİM məqsədinin təqdimatını keçirib.
Bildirilib ki, cari ilin 2 mart tarixində Bakıda keçirilmiş Qoşulmama Hərəkatının COVID 19-a Qarşı Mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə Görüşündə Prezident İlham Əliyev tərəfindən minatəmizləmə fəaliyyətinin 18-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi kimi BMT-nin 2030 Gündəliyinə əlavə edilməsi təşəbbüsü irəli sürülüb. Bununla əlaqədar, İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən aidiyyəti orqanlarla birlikdə milli, 18-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədinin layihəsi (Mina təhlükəsizliyi ilə mübarizəyə dair fəaliyyətlər) hazırlanıb və Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurası tərəfindən təsdiq edilib. Yerli və beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim edilən 18-ci DİM milli 5 hədəf və 15 göstəricidən ibarətdir. Bu hədəflər ərazilərin təmizlənməsi, torpaq sahələrinin iqtisadi fəaliyyətə cəlb olunması, əhalinin həyat səviyyəsinin yüksəldilməsi, o cümlədən həssas əhali qruplarının sosial müdafiəsinin gücləndirilməsidir.
Təsir İnvestisiya Qrupunun rəhbəri, BMT-nin İnkişaf Proqramının İnkişaf üzrə İstanbul Beynəlxalq Özəl Sektor Mərkəzinin (ICPSD) təmsilçisi Funda Suzer tərəfindən Azərbaycanın DİM investor xəritəsi və investisiya ekosistemi üzrə tədqiqatın nəticələrinə dair təqdimat edib. DİM-lərə investisiyanın cəlb edilməsinə dair DİM İnvestisiya Xəritəsi (SDG Investment Map) və İnvestisiya Ekosisteminin Tədqiqatı təşəbbüsləri icra olunub.
Diqqətə çatdırılıb ki, DİM-in icrasına dövlət sektoru ilə yanaşı özəl sektorun cəlb edilməsi olduqca vacibdir. Bu məqsədlə BMT-nin İnkişaf Proqramının Ölkə Nümayəndəliyinin dəstəyi ilə beynəlxalq və yerli investorlar, həmçinin təsir yaratmaq potensialı olan müəssisə və startaplar görülmüş bir sıra tədbirlər görüb. DİM investor xəritəsinə əsasən Azərbaycan üzrə 4 sektor- infrastruktur, alternativ enerji, xidmət, qida və içki əsas investisiya qoyulacaq sahələr kimi təklif edilib.

Presentations were held within the framework of the II Baku Forum on the results of the 18th National SDG goal on Mine Safety and the results of the research on the SDG investor map and investment ecosystem of Azerbaijan.
Presentations were held within the II Baku Forum on sustainable finance and investment. Head of the Department of Sustainable Development and Social Policy of the Ministry of Economy, Secretary of the National Coordinating Council for Sustainable Development Huseyn Huseynov presented the National 18th SDG goal on Mine Safety.
It was reported that President Ilham Aliyev proposed adding demining activities to the 2030 Agenda of the UN as the 18th Sustainable Development Goal at the Summit of the Non-Aligned Movement's Contact Group on Combating COVID-19, held in Baku on March 2 of this year. The draft of the 18th National Sustainable Development Goal (Mine Safety Actions) has been prepared in this regard by the Ministry of Economy together with relevant authorities and approved by the National Coordination Council for Sustainable Development. The 18th SDG presented to the local and international community consists of 5 national goals and 15 indicators. These goals are the cleaning of territories, the involvement of land plots in economic activity, raising the standard of living of the population, as well as strengthening the social protection of vulnerable population groups.
Funda Suzer, head of the Impact Investment Group, representative of the UNDP’s Istanbul International Center for Private Sector in Development (ICPSD), made a presentation on the results of the research on the SDI investor map and investment ecosystem of Azerbaijan. The SDG Investment Map and Investment Ecosystem Research initiatives have been implemented to attract investment to the SDGs.
It was pointed out that it is very important to involve the private sector along with the public sector in the implementation of the SDG. International and local investors, as well as enterprises and start-ups with the potential to create an impact, have taken a number of measures for this purpose with the support of the Country Representation of the United Nations Development Program. Based on the SDG investor map, 4 sectors in Azerbaijan - infrastructure, alternative energy, service, food and drink - were proposed as the main investment areas.