Dayanıqlı maliyyə və investisiya mövzusunda II Bakı Forumu çərçivəsində sessiyalar təşkil edilib
“DİM-lərə nail olmaq üçün maliyyə arxitekturasının yenidən qurulması”, “DİM-lərə nail olmaq üçün aparıcı investisiyalar: təsirin ölçülməsi və idarə edilməsi” və “Rəqəmsallaşma vasitəsilə rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyatlar” mövzularında sessiyalar keçirilib.
DİM-lərə nail olmaq üçün maliyyə arxitekturasının yenidən qurulması mövzusunda təşkil edilən sessiyada iştirakçı ölkələrin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin iştirakı ilə interaktiv müzakirələr aparılıb. Türkiyə Respublikasının Prezident Adminstrasiyasının Strateji və büdcə idarəsinin rəis müavini Kutluhan Taşkının məruzəsi dinlənilib.
Daha sonra iştirakçı ölkələrin nümayəndələri və beynəlxalq təşkilatları təmsil edən ekspertlərin iştirakı ilə DİM-lərə nail olmaq üçün maliyyə arxitekturasının yenidən qurulması, DİM-lərin həyata keçirilməsində beynəlxalq və regional tərəfdaşlığın gücləndirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Serbiyanin mədən və enerji naziri Dubravka Dedoviçin əsas məruzəçisi olduğu DİM-lərə nail olmaq üçün aparıcı investisiyalar: təsirin ölçülməsi və idarə edilməsi mövzusunda sessiyada ətraf mühitin, ekoloji və sosial təsirlərin qiymətləndirilməsi mövzularında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.
II Bakı Forumunun ilk günü Rəqəmsallaşma vasitəsilə rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyatlar mövzusunda sessiya ilə başa çatıb. Sessiyada Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin boşnak üzvü Denis Beçroviçin kabinet rəhbəri Alija Kozljakın məruzəsi dinlənilib, dayanıqlı makroiqtisadi sabitliyə xidmət edən effektiv çərçivənin formalaşdırılması, iqtisadi inkişafın ortamüddətli və uzunmüddətli hərəkətverici qüvvələrinin möhkəmləndirilməsi, insan kapitalının müasirləşdirilməsi və rəqəmsal iqtisadiyyatın genişləndirilməsi məsələlərinə dair fikri mübadiləsi aparılıb.

Sessions were held on "Restructuring the financial architecture to achieve the SDGs", "Leading investments to achieve the SDGs: impact measurement and management" and "Competitive economies through digitalisation".
Interactive discussions were held with the participation of representatives of the participating countries and international organizations in the session organized on the reconstruction of the financial architecture to achieve the SDGs. The report of Kutluhan Taşkin, Vice President of the Presidency of Strategy and Budget of the Presidential Administration of the Republic of Turkey was heard.
Then, ideas were exchanged on the reconstruction of the financial architecture to achieve the SDGs, and the strengthening of international and regional partnership in the implementation of the SDGs with the participation of representatives of the participating countries and experts representing international organizations.
Dubravka Dedović, Minister of Mining and Energy of Serbia, was the keynote speaker in the session titled "Leading Investments to Achieve the SDGs: Impact Measurement and Management", where environmental, ecological and social impact assessment topics were discussed and questions were answered.
The first day of the II Baku Forum ended with a session on competitive economies through digitalization. The report of Alija Kozljak, head of the cabinet of Denis Bečrović, a Bosniak member of the Presidium of Bosnia and Herzegovina, was heard and opinions were exchanged during the session on the issues of forming an effective framework serving stable macroeconomic stability, strengthening the medium-term and long-term driving forces of economic development, modernizing human capital and expanding the digital economy.