SPECA həftəsi çərçivəsində baş tutacaq sahəvi İşçi Qruplarının iclasları, SPECA 2023 İqtisadi Forumu və SPECA Rəhbər Şurasının 18-ci sessiyasında iştirakçı dövlətlərin ümumi problemlərinin həlli ilə bağlı yeni strategiyaların hazırlanması, o cümlədən Proqram çərçivəsində Etimad Fondunun yaradılması məsələsi müzakirə ediləcək.
20-24 noyabr 2023-cü il tarixlərində Bakıda SPECA (BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramı) həftəsi keçiriləcək. SPECA həftəsi çərçivəsində 20 noyabr tarixində Ticarət və Gender və DİM-lər üzrə İşçi Qruplarının iclasları, 21-22 noyabr tarixlərində İqtisadi Forum, 23 noyabrda isə SPECA Rəhbər Şurasının 18-ci sessiyası və 24 noyabr tarixində SPECA Sammiti baş tutacaq.
“SPECA regionunun qlobal bağlantı qovşağına çevrilməsi” başlığı altında SPECA 2023 İqtisadi Forumunun keçirilməsində məqsəd proqramın xidmətyönümlü, çevik və strateji platformaya çevrilməsidir. Tədbirdə təchizat zəncirində məlumatların rəqəmsal transformasiyası və sənəd mübadiləsi, nəqliyyat bağlantısı, SPECA bölgəsində yaşıl enerji bağlılığı mövzularında müzakirələr aparılacaq, yeni çağırışlar fonunda Orta Dəhlizin artan əhəmiyyətinə diqqət yetiriləcək.
SPECA Rəhbər Şurasının 18-ci sessiyasında İqtisadi Forumun nəticələri, Proqramın işləmə mexanizmini tənzimləyən sənədlərin müzakirəsi, o cümlədən digər sənədlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılacaq.
Bununla yanaşı, SPECA həftəsi çərçivəsində “SPECA Ölkələri Sərgisi: Dayanıqlı İnkişaf Naminə Regional Əməkdaşlıq” adlı sərginin keçirilməsi planlaşdırılır.
Qeyd: BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramı (SPECA) 1998-ci ildə yaradılıb. Proqrama üzv dövlətlər Azərbaycan, Qazaxıstan, Tacikistan, Qırğızıstan, Türkmənistan, Özbəkistan və Əfqanıstandır. Proqramın məqsədi üzv dövlətlər arasında əməkdaşlığın inkişafı və dünya iqtisadiyyatına inteqrasiyanın dəstəklənməsidir. 2023-cü ildə SPECA-ya sədrliyi Azərbaycan Respublikası həyata keçirir.

The meetings of the sectoral Working Groups, SPECA 2023 Economic Forum and the 18th session of the SPECA Governing Council, which will be held within the SPECA week, will discuss the development of new strategies for solving the common problems of the participating states, including the creation of a Trust Fund within the Program.
SPECA (UN Special Program for the Economies of Central Asia) week will be held in Baku on November 20-24, 2023. The meetings of the Working Groups on Trade and Gender and SDGs will take place on November 20, the Economic Forum on November 21-22, the 18th session of the SPECA Governing Council on November 23, and the SPECA Summit on November 24 within the SPECA week.
The purpose of holding the SPECA 2023 Economic Forum under the title "Transforming the SPECA region into a connectivity hub with global outreach" is to transform the program into a service-oriented, flexible and strategic platform. Discussions will be held at the event on the topics of digital transformation of data and document exchange in the supply chain, transport connectivity, green energy connectivity in the SPECA region, and the growing importance of the Middle Corridor against the background of new challenges.
There will be an exchange of views at the 18th session of the SPECA Governing Council on the results of the Economic Forum, the discussion of the documents regulating the working mechanism of the Program, as well as other documents.
Besides, an exhibition called "SPECA Countries Exhibition: Regional Cooperation for Sustainable Development" is planned to be held within SPECA week.
Note: The UN Special Program for the Economies of Central Asia (SPECA) was established in 1998. The member states of the program are Azerbaijan, Kazakhstan, Tajikistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Uzbekistan and Afghanistan. The purpose of the program is to support the development of cooperation between member states and integration into the world economy. SPECA will be chaired by the Republic of Azerbaijan in 2023.