Azərbaycan-Qırğız İnkişaf Fondunun Şurasının 2-ci iclasında gündəlikdə duran təşkilati-hüquqi məsələlər müzakirə edilib.
Noyabrın 23-də Bakıda Azərbaycan-Qırğız İnkişaf Fondunun Şurasının sədri, Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyevin sədrliyi ilə Şuranın 2-ci iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan və Qırğızıstan arasında sıx iqtisadi əlaqələrin inkişafı, o cümlədən iri investisiya layihələrinin birgə həyata keçirilməsi və ölkələrimizin ixrac-idxal potensialından daha səmərəli istifadə üçün Azərbaycan-Qırğızıstan İnkişaf Fondunun səmərəli mexanizm olacağı qeyd edilib. Bildirilib ki, iqtisadi əməkdaşlığa, iqtisadiyyatın modernləşdirilməsi və imkanlardan səmərəli istifadə olunmasına yardım məqsədilə yaradılan Fond müxtəlif maliyyə alətlərindən istifadə etməklə sahibkarlıq subyektlərinin aqrar-sənaye kompleksi, energetika, bağçılıq, tekstil, turizm və digər sahələr üzrə prioritet layihələrinə investisiyalar yatıracaq. Fond hər iki ölkənin biznes qurumlarının birgə fəaliyyətinə dəstək göstərəcək və nəticədə ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına və genişləndirilməsinə təkan verəcək.
Qeyd edilib ki, Şuranın 27 iyul tarixində Qırğızıstanın Çolpon Ata şəhərində keçirilmiş ilk iclasından ötən müddət ərzində Fondun Şurası və Fondun İdarə Heyəti haqqında Əsasnamələr də daxil olmaqla gündəlikdə duran bir sıra texniki məsələlər razılaşdırılıb.
İclasda Şuran üzvləri gündəlikdə duran məsələlər, o cümlədən təşkilati-hüquqi məsələləri müzakirə ediblər.

The organizational and legal issues on the agenda were discussed at the 2nd meeting of the Council of the Azerbaijan-Kyrgyz Development Fund.
The 2nd meeting of the Council was held on November 23 in Baku under the chairmanship of Elnur Aliyev, the Chairman of the Council of the Azerbaijan-Kyrgyz Development Fund, the First Deputy Minister of Economy of Azerbaijan.
It was noted at the meeting that the Azerbaijan-Kyrgyz Development Fund will be an effective mechanism for the development of close economic relations between Azerbaijan and Kyrgyzstan, including joint implementation of large investment projects and more effective use of the export-import potential of our countries. It was reported that the Fund established to support economic cooperation, modernization of the economy and efficient use of opportunities will invest in priority projects of business entities in agro-industrial complex, energy, horticulture, textile, tourism and other fields using various financial instruments. The Fund will support the joint activities of the business organizations of both countries and, as a result, will stimulate the development and expansion of relations between our countries.
It was mentioned that a number of technical issues on the agenda, including the Regulations on the Fund's Council and the Fund's Management Board, have been agreed upon since the first meeting of the Council held on July 27 in Cholpon Ata, Kyrgyzstan.
Council members discussed the issues on the agenda, including organizational and legal issues at the meeting.