İqtisadiyyat Nazirliyində BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının icraçı katibi Tatyana Molçanla görüşdə ticarət, innovasiya və dövlət-özəl tərəfdaşlığının təşviqi, SPECA regionu çərçivəsində əlaqələrin perspektivləri, Transxəzər dəhlizinin rəqəmsallaşdırılması üçün yol xəritəsinin reallaşdırılması imkanları müzakirə edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Bakıda keçirilən SPECA (BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramı) Həftəsi çərçivəsində BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının (UNECE) icraçı katibi Tatyana Molçanla görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və UNECE arasında Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsi, həmçinin SPECA proqramı çərçivəsində sıx əməkdaşlığın mövcudluğu qeyd edilib. Bakıda keçirilən SPECA həftəsinin Azərbaycanla Mərkəzi Asiya ölkələri arasında iqtisadi-ticarət, nəqliyyat infrastrukturunun rəqəmsallaşdırılması, “yaşıl” iqtisadiyyata keçid, energetika və digər sahələrdə əlaqələrin inkişafı baxımından faydalı olduğu vurğulanıb. Bu baxımdan Azərbaycanın səyləri təqdir edilib.
Tərəflər Azərbaycan-UNECE işbirliyinin prioritet istiqamətləri və gündəlikdə olan məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparıb, ticarət, innovasiya və dövlət-özəl tərəfdaşlığının təşviqi, SPECA regionu çərçivəsində əlaqələrin perspektivləri, Transxəzər dəhlizinin rəqəmsallaşdırılması üçün yol xəritəsinin reallaşdırılması imkanlarını müzakirə ediblər.

The promotion of trade, innovation and public-private partnership, the prospects of relations within the SPECA region, and the possibilities of realizing the road map for the digitalization of the Trans-Caspian corridor were discussed at the meeting with the Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe Tatiana Molchan at the Ministry of Economy.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with the Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe (UNECE) Tatiana Molchan as part of the SPECA (UN Special Program for the Economies of Central Asian Countries) Week held in Baku.
The meeting noted the implementation of Sustainable Development Goals between Azerbaijan and UNECE, as well as the existence of close cooperation within the SPECA program. It was emphasized that the SPECA week held in Baku is useful in terms of development of relations between Azerbaijan and Central Asian countries in economic and trade, digitalization of transport infrastructure, transition to "green" economy, energy and other fields. Azerbaijan's efforts were appreciated in this regard.
The parties exchanged views on the priority directions of Azerbaijan-UNECE cooperation and the issues on the agenda, the promotion of trade, innovation and public-private partnership, the prospects of relations within the SPECA region, and the possibilities of realizing the road map for the digitalization of the Trans-Caspian corridor.