“Heydər Əliyev və Azərbaycan iqtisadiyyatı” mövzusunda keçirilmiş konfrans çərçivəsində "İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir" adlı beynəlxalq elmi və praktiki məqalə müsabiqəsinin qalibləri təltif edilib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutu (ESRI) tərəfindən Ümummilli Liderin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş “Heydər Əliyev və Azərbaycan iqtisadiyyatı” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov bildirib ki, Heydər Əliyevin xalqımız qarşısındakı ən böyük xidmətlərindən biri Azərbaycanda siyasi və iqtisadi sabitliyin təmin edilməsi, iqtisadiyyatın yenidən qurulması, davamlı inkişaf mərhələsinin başlanmasıdır. Məhz Ulu Öndərin həyata keçirdiyi iqtisadi islahatlar nəticəsində bugünkü dinamik inkişaf edən dayanıqlı iqtisadiyyatın təməli qoyulub.
Tədbir çərçivəsində “Heydər Əliyev – canlı xatirələr və iqtisadi strategiya” mövzusunda panel keçirilib, ictimai-siyasi xadim Həsən Həsənov, millət vəkili Ziyad Səmədzadə, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov, Elm və Təhsil Nazirliyi Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru Misir Mərdanov və BP-nin Xəzər regionunda xarici əlaqələr və kommunikasiya üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli çıxışlarında Ulu öndər Heydər Əliyevin sosial-iqtisadi sahədə apardığı mühüm islahatlardan və yeni neft strategiyasının formalaşmasındakı əvəzsiz fəaliyyətindən söz açıblar. Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə bazar iqtisadiyyatı prinsiplərinin tətbiqi - xüsusi mülkiyyətçilik, azad sahibkarlıq, özəlləşdirmə, qeyri-neft sektorunun, sənayenin inkişafı, sosial infrastrukturun modernləşdirilməsi və digər sahələrdə böyük uğurların əldə edildiyi diqqətə çatdırılıb.
ESRİ-nin İdarə Heyətinin sədri Mahir Hümbətov konfrans iştirakçılarına İnstitut tərəfindən keçirilmiş "İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir!" adlı beynəlxalq elmi və praktiki məqalə müsabiqəsi barədə məlumat verib. Müsabiqənin Heydər Əliyev irsinin ölkə hüdudlarından kənarda öyrənilməsi baxımından əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd olunub. Seçilmiş məqalələr İnstitut tərəfindən yeni təsis edilmiş “Strateji iqtisadi düşüncə” (JSET) beynəlxalq jurnalında dərc edilib.
Daha sonra müsabiqədə qalib gələn Azərbaycan, Belarus, Küveyt, Moldova, Pakistan və Türkiyənin təhsil və elmi-tədqiqat müəssisələri, beyin mərkəzlərinin əməkdaşları - Məhəmməd Səmədov, Oleq Leşenyuk, Haila Əlmekaimi, Ruslan Şevçenko, Xalid Taimur Akram, Muhammad Zaman, Mehmood Ul Hassan Xan və Doğacan Başaran təltif ediliblər.

The winners of the international scientific and practical article competition "A state with a strong economy is capable of everything" were awarded within the framework of the conference held on the topic "Heydar Aliyev and the economy of Azerbaijan".
An international conference dedicated to the 100th anniversary of the National Leader's birth was held by the Economic Scientific Research Institute (ESRI) under the Ministry of Economy on the topic "Heydar Aliyev and Azerbaijan's economy".
Deputy Minister of Economy Sahib Alakbarov making a speech at the opening speech at the conference, pointed out that one of Heydar Aliyev's greatest services to our people is the provision of political and economic stability in Azerbaijan, the reconstruction of the economy, and the beginning of the stage of sustainable development. The foundation of today's dynamically developing sustainable economy was laid as a result of the economic reforms carried out by the Great Leader.
A panel was held on "Heydar Aliyev - living memories and economic strategy" as part of the event, and social and political figure Hasan Hasanov, member of Parliament Ziyad Samadzade, rector of Azerbaijan State University of Economics Adalat Muradov, Director General of the Institute of Mathematics and Mechanics of the Ministry of Science and Education, Misir Mardanov as well as BP's vice president for external relations and communication in the Caspian region, Bakhtiyar Aslanbeyli, spoke about the important reforms carried out by the great leader Heydar Aliyev in the socio-economic field and his invaluable activity in the formation of the new oil strategy. It was brought to attention that great successes were achieved under the leadership of Heydar Aliyev in the application of market economy principles - private ownership, free entrepreneurship, privatization, development of the non-oil sector, industry, modernization of social infrastructure and other areas.
Mahir Humbatov, chairman of ESRI's Board of Directors, informed the participants of the conference about the international scientific and practical article competition "A state with a strong economy is capable of everything!" held by the Institute. It was pointed out that the competition is important from the point of view of studying Heydar Aliyev's heritage outside the borders of the country. Selected articles were published in the Institute's newly established International Journal of Strategic Economic Thinking (JSET).
Later, employees of educational and scientific-research institutions and think tanks of Azerbaijan, Belarus, Kuwait, Moldova, Pakistan and Turkey who won the competition - Muhammad Samadov, Oleg Leshenyuk, Haila Almekaimi, Ruslan Shevchenko, Khalid Taimur Akram, Muhammad Zaman, Mehmood Ul Hassan Khan and Dogajan Basharan were awarded.