İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətində “Korrupsiya ilə mübarizə və şəffaflığın təmin edilməsi: Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən görülən işlər” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib. Dövlət Vergi Xidmətinin müvafiq struktur bölmələrinin rəhbər vəzifəli şəxsləri, müstəqil ekspertlər, ictimai birliklərin və qeyri-hökumət təşkilatlarının rəhbərləri iştirak ediblər.
Dəyirmi masada “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022-2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” çərçivəsində görülən işlər, Dövlət Vergi Xidmətinin bu istiqamətdə həyata keçirdiyi tədbirlər barədə məlumat verilib. Tədbir iştirakçıları dövlət qurumlarının fəaliyyətində şəffaflığın artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə toxunaraq, korrupsiyaya şərait yaradan halların qarşısının alınmasının, görülən tədbirlərin davamlı xarakter daşımasının vacibliyini vurğulayıblar. Bu prosesdə müvafiq hüquqi mühitin təmin edilməsi, beynəlxalq təcrübədə tətbiq olunan yanaşmalar, Milli Fəaliyyət Planından irəli gələn və dövlət qurumları üçün müəyyən edilmiş tələblər müzakirə edilib. Vergi ödəyicilərinin korrupsiya halları və vergi orqanı əməkdaşlarının hərəkətləri (hərəkətsizliyi) ilə bağlı məlumatvermə imkanları, ödəyicilərin və vətəndaş cəmiyyətinin bu imkanlar barədə məlumatlandırılması, şikayət və müraciətlərə baxılması vəziyyəti, vergi ödəyicilərinə göstərilən xidmətlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
"Konstitusiya" Araşdırmalar Fondunun prezidenti Əliməmməd Nuriyev, Vətəndaşların Əmək Hüquqlarının Müdafiəsi Liqasının rəhbəri Sahib Məmmədov, iqtisadçı ekspert Rəşad Həsənov, insan resursları və əmək qanunvericiliyi üzrə ekspertlər Nihat Əliyev və Nüsrət Xəlilov, vergi məsələləri üzrə ekspertlər Emin Səttarov və Anar Bayramov müxtəlif məsələlərlə bağlı fikirlərini bölüşüblər.

A round table was held at the State Tax Service under the Ministry of Economy on the topic "Fighting corruption and ensuring transparency: work done by the State Tax Service". Heads of relevant structural units of the State Tax Service, independent experts, heads of public associations and non-governmental organizations participated at the meeting.
Information was provided at the round table on the work done within the framework of the "National Action Plan for 2022-2026 on strengthening the fight against corruption", and the measures implemented by the State Tax Service in this direction. The event participants touched upon the measures implemented in the direction of increasing transparency in the activities of state institutions, and emphasized the importance of prevention of situations that create conditions for corruption, and the importance of the measures taken to be sustainable. The provision of an appropriate legal environment, the approaches applied in international practice, the requirements arising from the National Action Plan and determined for state institutions were discussed in this process. Opinions were exchanged on taxpayers' opportunities to provide information on corruption cases and actions (inactions) of tax authority employees, informing taxpayers and civil society about these opportunities, the status of considering complaints and appeals, and the services provided to taxpayers.
Alimammad Nuriyev, president of the "Constitution" Researches Foundation, Sahib Mammadov, head of the Citizens' Labor Rights Protection League, economist expert Rashad Hasanov, human resources and labor law experts Nihat Aliyev and Nusrat Khalilov, tax experts Emin Sattarov and Anar Bayramov shared their views on various issues.