İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Türkmənistanda keçirdiyi görüşlərdə iki ölkə arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, potensial birgə layihələr, enerji tərəfdaşlığının gücləndirilməsi müzakirə olunub.
Türkmənistana işgüzar səfər çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bir sıra görüşlər keçirib.
Türkmənistan Nazirlər Kabineti sədrinin müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredov ilə görüşdə ölkələrimizin ikitərəfli, regional və beynəlxalq müstəvidə əməkdaşlığının güclənməsi istiqamətində həyata keçirilən işlər və onların səmərəli nəticələri barədə müzakirə aparılıb. İki ölkənin malik olduğu zəngin potensial və resurslara uyğun olaraq, tərəfdaşlığın şaxələndirilməsi üçün əlverişli imkanlar qeyd edilib. Mərkəzi Asiya ölkələri arasında ən çox Azərbaycanla Türkmənistan arasında ticarət dövriyyəsinin olması vurğulanıb, humanitar, nəqliyyat-tranzit, limanlararası əməkdaşlıq, həmçinin Türkmənistandan Azərbaycana elektrik enerjisinin ixracı imkanları müzakirə edilib.
Türkmənistana işgüzar səfər çərçivəsində SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəflə birlikdə bu ölkənin Nazirlər Kabinetinin sədrinin müavini Batır Amanov və həmkarları ilə görüşdə qeyd edilib ki, ölkələrimiz arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın gələcək inkişafı üçün yaxşı perspektivlər var. Azərbaycan-Türkmənistan əməkdaşlığının əsas istiqamətlərindən olan həmin sektorda artıq möhkəm əlaqələr qurulub. Birgə görüşdə ölkələrimizin energetika sahəsində tərəfdaşlığının gündəliyində olan məsələlər müzakirə olunub. Tərəflər enerji mübadiləsi üzrə əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti, “Dostluq” yatağının karbohidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

Expansion of cooperation between the two countries, potential joint projects, strengthening of energy partnership were discussed in the meetings held by Minister of Economy Mikayil Jabbarov in Turkmenistan.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov held a number of meetings as part of his business trip to Turkmenistan.
A discussion was held in the meeting with the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan, the Minister of Foreign Affairs Rashid Meredov, on the work carried out in the direction of strengthening bilateral, regional and international cooperation between our countries and their effective results. According to the rich potential and resources of the two countries, favorable opportunities for diversification of partnership have been mentioned. It was emphasized that there is the most trade turnover between Azerbaijan and Turkmenistan among Central Asian countries, humanitarian, transport-transit, inter-port cooperation, as well as the possibilities of exporting electricity from Turkmenistan to Azerbaijan were discussed.
It was pointed out during the meeting with the President of SOCAR Rovshan Najaf, Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers Batir Amanov and his colleagues within the framework of a business trip to Turkmenistan that there are good prospects for the future development of energy cooperation between our countries. Strong relations have already been established in that sector, which is one of the main directions of Azerbaijan-Turkmenistan cooperation. The issues on the agenda of our countries' partnership in the field of energy were discussed at the joint meeting. The parties exchanged views on the current state of cooperation on energy exchange, joint exploration of hydrocarbon resources of the "Dostluq" field.