İstanbul şəhərində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının İqtisadi və Ticarət Əməkdaşlığı üzrə Daimi Komitəsinin 39-cu iclasında  təşkilata üzv ölkələrlə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Türkiyənin İstanbul şəhərində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) İqtisadi və Ticarət Əməkdaşlığı üzrə Daimi Komitəsinin (COMCEC) 39-cu iclasında üzv dövlətlər arasında əməkdaşlığın elektron ticarət, eləcə də, maliyyə, nəqliyyat, rəqəmsallaşma, özəl sektor, kənd təsərrüfatı, turizm  və digər sahələrdə təkmilləşdirilməsi mövzularında müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov çıxış edərək ölkəmizin İƏT ölkələri ilə tərəfdaşlığın inkişafına önəm verdiyini vurğulayıb. İclasda ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi, rəqəmsal ticarət sahəsində görülən işlər barədə məlumat verilib, dayanıqlı və rəqabətədavamlı turizm sektorunun inkişafı, kənd təsərrüfatında məhsuldarlığının artırılması və davamlı ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, yoxsulluğun azaldılması istiqamətlərində İƏT üzvü olan ölkələrlə əməkdaşlıq qeyd olunub.
Qeyd: 1981-ci ildə Məkkədə keçirilmiş İƏT-in 3-cü Sammitində yaradılmış COMCEC çoxtərəfli iqtisadi və ticarət əməkdaşlığı üzrə əsas platformadır. İƏT-in 4 daimi komitəsindən biri olan COMCEC-in tərkibində 6 sahəvi (ticarət, maliyyə, nəqliyyat və kommunikasiya, kənd təsərrüfatı, turizm və yoxsulluğun azaldılması) işçi qrupu  fəaliyyət göstərir.

Cooperation prospects with member countries of the organization were discussed at the 39th meeting of the Standing Committee for Economic and Commercial Cooperation of the Organization of Islamic Cooperation in Istanbul.
Improvement of cooperation between member states in e-commerce, as well as finance, transport, digitalization, private sector, agriculture, tourism and other fields discussions were held at the 39th meeting of the Standing Committee for Economic and Commercial Cooperation (COMCEC) of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) in Istanbul, Turkey.
Making a speech at the event, the head of the Azerbaijani delegation, Deputy Minister of Economy, Sahib Mammadov emphasized that our country attaches importance to the development of partnership with OIC countries. Information was provided at the meeting on the work done in the field of digital trade, diversification of the country's economy, development of a sustainable and competitive tourism sector, increasing productivity in agriculture, ensuring sustainable food security, and cooperation with OIC member countries in the direction of poverty reduction.
Note: COMCEC, established in 1981 at the 3rd OIC Summit in Mecca is the main platform for multilateral economic and commercial cooperation. COMCEC, which is one of the 4 standing committees of the OIC, has 6 sectoral working groups (commercial, finance, transport and communication, agriculture, tourism and poverty reduction).