İqtisadiyyat Nazirliyində keçirilmiş görüşdə Birləşmiş Krallığın ixrac üzrə naziri Lord Malkolm Offordla iqtisadi əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və perspektiv istiqamətləri müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ixrac üzrə naziri Lord Malkolm Offordla görüşüb.
Nazir Mikayıl Cabbarov ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafını, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əlaqələrin genişləndiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, Birləşmiş Krallıqla səmərəli ticarət-investisiya əməkdaşlığı həyata keçirilir. Birləşmiş Krallıq Azərbaycana ən çox investisiya yatıran ölkədir.
Görüşdə Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələrinin yaradılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər və əldə olunan nailiyyətlər, region ölkələri ilə “yaşıl” enerji sahəsində əməkdaşlıq təşəbbüsləri barədə məlumat verilib, SOCAR-ın metan tullantılarının sıfıra endirilməsi ilə bağlı könüllü öhdəlik götürdüyü diqqətə çatdırılıb. İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Britaniyanın Azərbaycanda Ticarət və Sənaye Palatası arasında işçi qrupunun fəaliyyətinin iqtisadi tərəfdaşlığın genişlənməsində əhəmiyyəti vurğulanıb.
Lord Malkolm Offord ölkəsinin Azərbaycanla iqtisadi-ticarət əlaqələrin inkişafına önəm verdiyini, yeni əməkdaşlıq sahələrini, birgə təşəbbüslərin reallaşdırılması imkanlarını qeyd edib.
Görüşdə növbəti il Londonda planlaşdırılan İnvestiya Forumunun təşkili, enerji, dekarbonizasiya sahəsində birgə fəaliyyətin stimullaşdırılması, ixrac, investisiya, ticarət sahələrində qarşılıqlı təşəbbüslərin dəstəklənməsi məsələləri müzakirə olunub.

The current situation and prospective directions of economic cooperation were discussed at the meeting held at the Ministry of Economy with the Minister for Exports of the United Kingdom, Lord Malcolm Offord.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Lord Malcolm Offord, Minister for Exports of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
Minister Mikayil Jabbarov emphasized the development of relations between our countries and the expansion of relations in various fields of the economy. It was reported that effective trade-investment cooperation is being carried out with the United Kingdom. The United Kingdom is the country that invests the most in Azerbaijan.
Information was provided at the meeting on measures and achievements in the direction of creating renewable energy sources in Azerbaijan, cooperation initiatives with the countries of the region in the field of "green" energy, and it was brought to attention that SOCAR took a voluntary commitment to reduce methane emissions to zero. The importance of the activity of the working group between the Ministry of Economy and the British Chamber of Commerce Azerbaijan in the expansion of economic partnership was emphasized.
Lord Malcolm Offord mentioned that his country attaches importance to the development of economic and trade relations with Azerbaijan, new areas of cooperation, opportunities for joint initiatives.
The issues of organizing the Investment Forum planned for next year in London, stimulating joint activity in the fields of energy and decarbonization, and supporting mutual initiatives in the fields of export, investment, and trade were discussed at the meeting.