“2023-cü il üzrə Avrasiya Həftəsi” çərçivəsində keçirilən müzakirələrdə Azərbaycan nümayəndə heyəti iştirak edib.
Fransanın paytaxtı Parisdə keçirilən İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) “2023-cü il üzrə Avrasiya Həftəsi” çərçivəsində panel müzakirələr təşkil olunub. “Dayanıqlılıq və Bərpa: Müharibə və pandemiyanın sarsıntılarının aradan qaldırılması”, “Avrasiyanı əlaqələndirmək: Ticarət və nəqliyyat” mövzularında keçirilən panel sessiyalarda Azərbaycanı iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Azərbaycanın Fransadakı səfiri Leyla Abdullayevanın da iştirak etdiyi tədbirdə mürəkkəb qlobal iqtisadi fonda Azərbaycan hökuməti tərəfindən həyata keçirilən institusional islahatlar, biznesə çoxtərəfli dəstək mexanizmləri, meqa nəqliyyat və enerji layihələri nəticəsində ölkə iqtisadiyyatının davamlı inkişaf edərək şaxələndiyi, biznes mühitinin daha da yaxşılaşdığı, rəqəmsal transformasiya və iqtisadiyyatın innovasiya yönümlülüyünün, maliyyə sabitliyinin daha da gücləndiyi qeyd olunub.
Panel sessiyalarda Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərindən danışılıb, dövlət başçısı tərəfindən bu ərazinin “yaşıl” enerji zonası elan edildiyi vurğulanıb.
“2023-cü il üzrə Avrasiya Həftəsi” çərçivəsində keçirilən OECD-nin Rəqabətqabiliyyətlilik Proqramının Rəhbərlər Komitəsinin iclasında pandemiya və müharibə şoklarına qalib gəlmək üçün dözümlülük və bərpa, Avrasiyada biznes mühiti və islahatlar, aşağı karbona keçid, dayanıqlı infrastruktur üzrə strateji çərçivələr və digər mövzularda müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə ölkəmizlə İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının səmərəli əməkdaşlığı vurğulanıb. Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyi qərarına istinad edilərək ölkəmizə dəstək verən ölkələrə təşəkkür ifadə olunub və İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının üzvləri tədbirdə fəal iştiraka dəvət edilib.
Qeyd: “Avrasiya Həftəsi” İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının Avrasiya Rəqabətqabiliyyətlilik Proqramı (Eurasia Competitiveness Programme) çərçivəsində hər il təşkil olunan yüksək səviyyəli tədbirdir. Tədbirdə Avrasiya regionu üzrə ümumi problemlərin müzakirəsi təşkil olunur və ən yaxşı təcrübələrin mübadiləsi həyata keçirilir.

The delegation of Azerbaijan participated in the discussions held within the framework of the "Eurasia Week 2023".
Panel discussions were organized within the framework of the "Eurasia Week 2023" of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) in Paris, the capital of France. Azerbaijan was represented by a delegation headed by Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov at the panel sessions on "Resilience and Recovery: Overcoming the Shocks of Pandemic and War ", "Connecting Eurasia: Trade and Transport".
Institutional reforms carried out by the government of Azerbaijan against a complex global economic background, continuously developing and diversifying country's economy as a result of multilateral business support mechanisms, mega transport and energy projects, business environment further improvement, further strengthening of digital transformation and innovation orientation of the economy, financial stability was pointed out at the event attended by Leyla Abdullayeva, Ambassador of Azerbaijan to France.
The large-scale restoration and construction works carried out in the liberated territories of Azerbaijan were discussed in the panel sessions, and it was emphasized that this territory was declared a "green" energy zone by the head of state.
Discussions were held at the meeting of the Steering Committee of the OECD Competitiveness Program held within the framework of the "Eurasia Week 2023" on resilience and recovery to overcome pandemic and war shocks, business environment and reforms in Eurasia, transition to low carbon, strategic frameworks for sustainable infrastructure and other topics.
The effective cooperation of the Organization for Economic Cooperation and Development with our country was emphasized at the event. Referring to the decision of Azerbaijan to host the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), gratitude was expressed to the countries that supported our country, and members of the Organization for Economic Cooperation and Development were invited to actively participate in the event.
Note: "Eurasia Week" is a high-level event organized annually within the Eurasia Competitiveness Program of the Organization for Economic Cooperation and Development. Common problems of the Eurasian region are discussed and best practices are exchanged at the event.