Lənkəran-Astara iqtisadi rayonunda KOB dostu ofislərinin sayı 5-ə, ölkə üzrə isə 47-yə çatıb.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) Lənkəran-Astara iqtisadi rayonu üzrə sayca 5-ci KOB dostu ofisi fəaliyyətə başlayıb. Bununla da sahibkarlara yerində dəstək və xidməti təmin edən KOB dostu ofislərinin sayı ölkə üzrə 47-yə çatıb.
Dekabrın 19-da Lerik rayonunda sahibkarlarla görüş keçirilib, KOB dostu ofisi ilə tanışılıq olub. Müvafiq dövlət qurumlarının və rayonda fəaliyyət göstərən sahibkarların iştirakı ilə təşkil olunan görüşdə biznesin ehtiyaclarına, sahibkarların qarşılaşdıqları çətinliklərə dair fikir mübadiləsi aparılıb, təklifləri dinlənilib.
Görüşdə Lerik Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Əkbər Abbasov və KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov çıxış ediblər. Çıxışlarda Lənkəran-Astara iqtisadi rayonunda biznes üçün potensial, sahibkarlığın inkişafına göstərilən dövlət dəstəyi, bu sahədə yeniliklər, o cümlədən KOBİA-nın mikro, kiçik və orta sahibkarlara dəstək və xidmətlər barədə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, Lerik rayonu əsasən kənd təsərrüfatı üzrə ixtisaslaşıb. Bununla belə burada turizm, heyvandarlıq və arıçılıq kimi sahələrdə biznes fəaliyyəti üçün imkanlar genişdir. Regiondakı 5 KOB dostu ofisi bölgədə yeni bizneslərin yaranması, mövcud sahibkarlıq fəaliyyətlərinin inkişaf etdirilməsi, iş adamlarının problemlərinin həlli və qanuni maraqlarının müdafiəsi istiqamətində dəstək göstərir. Bölgədə sayca 5-ci KOB dostu ofisinin Lerikdə fəaliyyətə başlaması ilə KOB dostu şəbəkəsi Lənkəran-Astara iqtisadi rayonuna daxil olan 6 inzibati rayondan 5-ni əhatə edir. KOB dostları fəaliyyət göstərdiyi ərazi ilə yanaşı, ətrafdakı şəhər və rayonlara da xidmət göstərirlər.
Tədbirdə həmçinin, KOB dostu mexanizmi, KOBİA-nın mikro və kiçik sahibkarlara göstərdiyi dəstək barədə filmlər nümayiş olunub, sahibkarları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Sonra tədbir iştirakçıları Lerik Rayon İcra Hakimiyyətinin inzibatı binasında yerləşən KOB dostu ofisində sahibkarlara dəstək və xidmətlərin göstərilməsi üçün yaradılmış şəraitlə tanış olublar.
Bölgəyə səfər çərçivəsində KOBİA nümayəndələri Lənkəran rayonunda arıçılıq təsərrüfatının fəaliyyəti ilə də tanış olub, sahibkarın biznes ehtiyacları ilə maraqlanıblar. Qeyd edək ki, müvafiq təsərrüfatın sahibinə arıçılıq təsərrüfatında məhsuldarlığı artıran avadanlığın hazırlanması üçün KOBİA tərəfindən qrant ayrılıb.

The number of SME-friend offices in Lankaran-Astara economic district has reached 5, and 47 across the country.
The 5th SME-friend office of the Small and Medium Business Development Agency (SMB) in the Lankaran-Astara economic region has started operating. Therefore, the number of SME-friend offices providing on-site support and service to entrepreneurs has reached 47 across the country.
A meeting was held with entrepreneurs, and an introduction to the SME friendly office was held on December 19 in Lerik district. Ideas were exchanged on the needs of business, the difficulties encountered by entrepreneurs, and suggestions were heard at the meeting organized with the participation of relevant state institutions and entrepreneurs operating in the region.
Akbar Abbasov, the head of the Lerik District Executive Authority, and Orkhan Mammadov, the chairman of the Board of Directors of KOBIA, made a speech at the meeting. The potential for business in the Lankaran-Astara economic region, state support for the development of entrepreneurship, innovations in this field, as well as KOBIA's support and services for micro, small and medium entrepreneurs were reported in the speeches. It was pointed out that Lerik region mainly specializes in agriculture. However, there are ample opportunities for business activities in areas such as tourism, animal husbandry and beekeeping. 5 SME-friendly offices in the region provide support for the creation of new businesses in the region, development of existing entrepreneurial activities, solutions to businessmen's problems and protection of their legal interests. The SME-friend network covers 5 of the 6 administrative districts included with the opening of the 5th SME-friend office in the region in Lerik,in the Lankaran-Astara economic district. KOB friends provide services to the surrounding cities and regions in addition to the area where they operate.
Films about the SME-friend mechanism, KOBIA's support to micro and small entrepreneurs were also demonstrated at the event, and questions of entrepreneurs were answered.
Then the event participants got acquainted with the conditions created for providing support and services to entrepreneurs in the SME-friend office located in the administrative building of the Lerik District Executive Authority.
Representatives of KOBIA got acquainted with the activities of beekeeping in Lankaran region and were interested in the business needs of entrepreneurs within the framework of the visit to the region. It should be mentioned that the owner of the relevant farm was provided a grant by KOBIA for the development of equipment that increases productivity in beekeeping.