Bakıda keçirilən İnvestisiya Forumunda Azərbaycan və Türkiyə arasında investisiya qoyuluşu imkanları müzakirə edilib.
Azərbaycan-Türkiyə İnvestisiya Forumu çərçivəsində keçirilən “Azərbaycan Respublikasında investisiya qoyuluşu imkanları” mövzusunda paneldə birgə əməkdaşlıq imkanlarına nəzər salınıb.
Tədbirdə İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Ələt Azad İqtisadi Zonasının səlahiyyətli qurumunun İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin İdarə heyətinin sədri Elşad Nuriyev, Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin icraçı direktoru Ülvi Mansurov, İqtisadiyyat İnstitutunun Baş direktoru Nazim İmanov, Türkiyə Prezidentinin Maliyyə İdarəsinin müdir müavini Necip Fazil Kaymak, “Kartaş” MMC-nin direktoru Necmeddin Taşbağ çıxış ediblər. Panel iclas İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayevin moderatorluğu ilə keçirilib.
Azərbaycan-Türkiyə İnvestisiya Forumunun Bakıda keçirilməsinin iki qardaş ölkə arasındakı birliyi daha da möhkəmləndirdiyi vurğulanıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, ölkələrimiz arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əlaqələrin genişləndirilməsi üçün böyük potensial mövcuddur. İnvestisiya forumu çərçivəsində müzakirə edilən məsələlər və aparılan danışıqlar dost ölkələr arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin, iş adamları arasında işgüzar tərəfdaşlığın inkişafında əhəmiyyətli olacaq.
İqtisadi əməkdaşlığımızın bütün sahələrində müsbət dinamika müşahidə olunur. Dövlət başçılarımız ticarət dövriyyəsinin 15 mlrd. ABŞ dollarına çatdırılmasını hədəf olaraq qarşıya qoyub. Birgə layihələrin uğurla icrası, qarşılıqlı sərmayələrin fəal təşviqi və ticarət dövriyyəsinin davamlı artımı bu məqsədə çatmaq üçün əminlik yaradır.
Tədbirdə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin zəngin resursları və əlverişli investisiya mühiti barədə məlumat verilib, qardaş Türk şirkətlərinin bu ərazilərdə aktiv fəaliyyətinin qürurverici olduğu vurğulanıb.
Panel çərçivəsində investisiya mühitimizin təqdim etdiyi səmərəli şərtlər, ölkəmizdə investisiya qoyuluşunun prioritet istiqamətləri, Ələt Azad İqtisadi Zonasında və sənaye zonalarında sahibkarlar üçün yaradılmış imkanlar, xarici investisiyalı müəssisələrin fəaliyyəti, investisiya platformasında dövlət dəstəyi, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən investisiya layihələrində iştirak, prioritet sektorlarda biznes layihələrinin maliyyələşdirilməsi barədə müzakirələr aparılıb.

Investment opportunities between Azerbaijan and Turkey were discussed at the Investment Forum held in Baku.
Opportunities for joint cooperation were reviewed at the panel on "Investment opportunities in the Republic of Azerbaijan" held within the framework of the Azerbaijan-Turkey Investment Forum.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov, Chairman of the Management Board of the authorized body of the Alat Azad Economic Zone Valeh Alasgarov, Chairman of the Management Board of the Economic Zones Development Agency Elshad Nuriyev, Executive Director of the Azerbaijan Investment Company Ulvi Mansurov, General Director of the Institute of Economics Nazim Imanov, Deputy Director of the Finance Department of the Presidency of the Republic of Turkey Necip Fazil Kaymak, director of "Kartash" LLC Najmaddin Tashbag made a speech at the event. The panel meeting was moderated by Yusif Abdullayev, executive director of the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO.
It was emphasized that holding the Azerbaijan-Turkey Investment Forum in Baku further strengthens the unity between the two brotherly countries.
It was pointed out that there is great potential for expanding relations between our countries in various fields of economy. The issues discussed within the framework of the investment forum and the negotiations conducted will be important in the development of economic and trade relations between friendly countries and business partnerships between businessmen.
Positive dynamics are observed in all areas of our economic cooperation. Our heads of state set the goal of increasing the trade turnover to 15 billion US dollars. Successful implementation of joint projects, active promotion of mutual investments and continuous growth of trade turnover provide confidence to achieve this goal.
Information was provided at the event about the rich resources and favorable investment environment of our territories liberated from occupation, and it was emphasized that the active activities of brotherly Turkish companies in these territories are a matter of pride.
Discussions were held within the framework of the panel about the effective conditions offered by our investment environment and the priority directions of investment in our country, opportunities created for entrepreneurs in the Alat Free Economic Zone and industrial zones, activities of enterprises with foreign investment, state support on the investment platform, participation in investment projects implemented in our liberated territories and financing of business projects in priority sectors.