Bakıda “İkitərəfli ticarət dövriyyəsinin artırılmasında nəqliyyat və logistika mərkəzlərinin rolu” mövzusunda panel iclası keçirilib.
Azərbaycan-Türkiyə İnvestisiya Forumu çərçivəsində “İkitərəfli ticarət dövriyyəsinin artırılmasında nəqliyyat və logistika mərkəzlərinin rolu” mövzusunda panel iclası təşkil edilib.
Panel iclasında Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Şahin Bağırov, Türkiyənin ticarət nazirinin müavini Özgür Volkan Ağar, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümbətov, “İkra Logistik”in baş direktoru Akın Konyar, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Natiq Həsənov, Uluslararası Nakliyecilər Dərnəyinin sədr müavini Fatih Şener tədbir çərçivəsində müzakirələrdə iştirak ediblər.
Azərbaycan Nəqliyyat Ekspeditor Şirkətləri Assosiasiyasının sədri Kamran Həbibovun moderatorluğu ilə keçirilən tədbirdə ortaq dəyərlərə malik olan ölkələrimiz arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin, strateji müttəfiqliyimizin əhəmiyyəti vurğulanıb, əməkdaşlıq portfelinin gücləndirilməsi istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd olunub ki, yeni əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılması və reallaşdırılması ölkələrimizin iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafına və qlobal iqtisadiyyata sıx inteqrasiyaya mühüm töhfələr verə bilər. Panel sessiyada Azərbaycan və Türkiyənin mühüm nəqliyyat qovşaqları üzərində yerləşməsinin, nəqliyyat dəhlizlərinin imkanlarından istifadənin və potensial layihələrin geoiqtisadi əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tədbirdə dövlət başçılarımızın qarşıya qoyduqları hədəflərə çatmaq üçün qarşılıqlı ticarətin daha da inkişafı istiqamətində qarşılıqlı tədarükün artırılmasında liman infrastrukturunun potensial imkanları, nəzarət məntəqələrinin modernləşdirilməsi, Orta Dəhlizin imkanlarından səmərəli istifadə, Preferensial Ticarət Sazişi üzrə qarşılıqlı ticarətin vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, nəqliyyat sahəsi üzrə Azərbaycana investisiya yatırılması imkanları, nəqliyyat və logistika dəhlizlərinin KOB-ların inkişafında rolu mövzusunda müzakirələr aparılıb.

A panel meeting on "The role of transport and logistics centers in increasing bilateral trade turnover" was held in Baku.
A panel meeting on the topic "The role of transport and logistics centers in increasing bilateral trade turnover" was organized within the framework of the Azerbaijan-Turkey Investment Forum.
Chairman of State Customs Committee Shahin Bagirov, Deputy Minister of Trade of Turkey Ozgur Volkan Agar, Deputy Minister of Digital Development and Transport Rahman Humbatov, General Director of "Ikra Logistik" Akın Konyar, First Deputy Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency Natig Hasanov, Fatih Sener, vice-chairman of the International Transporters' Association, participated in the discussions within the event at the panel meeting.
The importance of friendship and fraternal relations between our countries with common values, our strategic alliance was emphasized, and ideas were exchanged on the directions of strengthening the cooperation portfolio at the event moderated by Kamran Habibov, chairman of the Association of Transport Forwarding Companies of Azerbaijan.
It was mentioned that researching and realizing new opportunities for cooperation can make important contributions to the sustainable development of the economy of our countries and close integration into the global economy. The geo-economic importance of the location of Azerbaijan and Turkey on important transport junctions, the use of the opportunities of transport corridors and potential projects was emphasized in the panel session.
In order to achieve the goals, set by our heads of state, the potential opportunities of port infrastructure in increasing mutual supply in the direction of further development of mutual trade, the modernization of checkpoints, effective use of the opportunities of the Middle Corridor, the status and development prospects of mutual trade under the Preferential Trade Agreement, opportunities for investment in Azerbaijan in the field of transport, the role of transport and logistics corridors in the development of SMEs was discussed at the event.