“Kənd təsərrüfatı və qida sənayesi sahələrində dialoq: cari çağırışlar və müasir həllər” mövzusunda panel sessiya keçirilib
Azərbaycan-Türkiyə İnvestisiya Forumu çərçivəsində kənd təsərrüfatı və qida sənayesi sahəsində əməkdaşlığa dair panel sessiya keçirilib.
Azərbaycan-Türkiyə İnvestisiya Forumu çərçivəsində “Kənd təsərrüfatı və qida sənayesi sahələrində dialoq: cari çağırışlar və müasir həllər” mövzusunda panel sessiya təşkil edilib.
Aqrar İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərovun moderatorluğu ilə keçirilən sessiyada Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qədimova, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli, Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin rəisi Məmməd Abbasbəyli, Türkiyə Respublikasının kənd təsərrüfatı və meşə nazirinin müavini Əbubekr Gizligider, “Azərsun Holdinq”in İdarə Heyətinin üzvü Savaş Uzan, “Makrolizing“ MMC-nin İdarə Heyətinin sədri Avni Demirci və Dost Agroparkın direktoru Mehmet Zeki Tuğrul çıxış ediblər.
Bildirilib ki, müasir çağırışlara uyğun olaraq innovativ aqrobiznes mühitinin yaradılması və onun inkişafı müstəsna əhəmiyyət kəsb edir. Ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi kənd təsərrüfatında da innovasiyaların və müasir texnologiyaların tətbiqi dövlət tərəfindən dəstəklənir. Belə ki, dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri də “dayanıqlı və rəqabətli kənd təsərrüfatı və aqrobiznesin inkişaf etdirilməsi”dir.
Vurğulanıb ki, strategiyada müəyyən olunmuş fəaliyyətlərin icrası nəticəsində kənd yerlərində aqrar istehsal, emal, satış, o cümlədən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə məhsuldarlıq daha da artacaq, həmçinin yeni iş yerləri yaradılacaqdır.
Tədbirdə kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın prioritet istiqamətləri, aqrar məhsulların tədarükünün təhlükəsizliyinin təmini, bu sahədə perspektivli innovasiya layihələri barədə müzakirələr aparılıb, ölkəmizdə kənd təsərrüfatı sahəsində verilən təşviqlər barədə məlumat verilib.

A panel session was held on cooperation in the field of agriculture and food industry within the framework of the Azerbaijan-Turkey Investment Forum.
A panel session was organized on "Dialogue in the fields of agriculture and food industry: current challenges and modern solutions" within the framework of the Azerbaijan-Turkey Investment Forum.
Majnun Mammadov, Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Ilhama Gadimova, Deputy Minister of Agriculture, Goshgar Tahmezli, Chairman of the Food Safety Agency, Head of the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control Mammad Abbasbeyli, Abubekr Gizligider, Deputy Minister of Agriculture and Forestry of the Republic of Turkey, Savash Uzan, member of the Board of Directors of "Azersun Holding", Avni Demirci, Chairman of the Board of Directors of "Makrolizing" LLC and director of Dost Agropark, Mehmet Zeki Tughrul made speech in the session moderated by Anar Jafarov, director of the Center for Agrarian Innovations.
It was pointed out that the creation of an innovative agribusiness environment and its development in accordance with modern challenges are extremely important. The state supports the application of innovations and modern technologies in agriculture, as in all fields in our country. Thus, one of the main directions of action in the "Socio-Economic Development Strategy for 2022-2026 " approved by the head of state, Mr. Ilham Aliyev, is "development of sustainable and competitive agriculture and agribusiness".
It was emphasized that as a result of the implementation of the activities defined in the strategy, agricultural production, processing, sales, including the application of modern technologies, will increase productivity in rural areas, and new jobs will be created.
Discussions were held at the event on the priority directions of cooperation in the field of agriculture, ensuring the safety of the supply of agricultural products, promising innovation projects in this field, and information was provided on the incentives provided in the field of agriculture in our country.