Azərbaycan-Türkiyə İnvestisiya Forumu çərçivəsində “Azərbaycanda sağlamlıq turizminin inkişaf perspektivləri” mövzusunda keçirilən panel sessiyada turizm və səhiyyə sektoruna investisiya imkanları, bu sahədə Türkiyə təcrübəsinin tətbiqi və digər məsələlər müzakirə edilib.
Azərbaycan-Türkiyə İnvestisiya Forumu çərçivəsində “Azərbaycanda sağlamlıq turizminin inkişaf perspektivləri” mövzusunda panel sessiyası keçirilib.
Türkiyə səhiyyə nazirinin müavini Şuayip Birincinin moderatorluğu ilə keçirilən sessiyada Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev, səhiyyə nazirinin müavini İlqar Qasımov, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev, Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədr müavini Rəşad Əliyev, Azərbaycan Sağlamlıq və Termal Turizminə Dəstək Assosiasiyasının prezidenti Ruslan Quliyev, Türk Hava Yollarının Baş direktor müavini Ahmet Olmuştur, “Asfarma” şirkətinin direktoru Ender Kavuk müzakirələrdə iştirak edib, sualları cavablandırıblar.
Bildirilib ki, sağlamlıq turizmi dünyada son illərdə sürətlə inkişaf etməklə önəmli turizm növünə çevrilib. Ölkəmizdə, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə müalicə-sağlamlıq turizminin yaradılması və inkişafı üçün resurslar böyükdür.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sağlamlıq turizminə verdiyi önəm sayəsində son illər müasir standartlara uyğun yeni müalicə kompleksləri yaradılıb, mövcud turizm infrastrukturu yenilənib və əsaslı təmir olunub. Bu istiqamətdə görülən tədbirlər respublikanın sağlamlıq turizmi sahəsində perspektivlərin nümayiş etdirilməsi, həmçinin ölkəyə yeni keyfiyyətdə turist axınına nail olunması ilə yanaşı, bu sahəyə xarici və daxili investisiyaların cəlb edilməsinə hesablanıb.
Tədbirdə ölkəmizdə sağlamlıq turizminin inkişafı, turizm və səhiyyə sektoruna investisiya imkanları, bu sahədə Türkiyə təcrübəsinin tətbiqi barədə müzakirələr aparılıb.

Investment opportunities in the tourism and health sector, the application of Turkey's experience in this field and other issues were discussed in the panel session on "Prospects for the development of health tourism in Azerbaijan" within the framework of the Azerbaijan-Turkey Investment Forum.
A panel session was held on "Prospects of health tourism development in Azerbaijan" within the framework of the Azerbaijan-Turkey Investment Forum.
Teymur Musayev, Minister of Health of the Republic of Azerbaijan, Deputy Health Minister Ilgar Gasimov, Chairman of the State Agency for Compulsory Medical Insurance Zaur Aliyev, Rashad Aliyev, Deputy Chairman of the Management Board of the Azerbaijan Tourism Bureau, President of Azerbaijan Health and Thermal Tourism Support Association Ruslan Guliyev, Ahmet Olmus, Deputy General Director of Turkish Airlines, director of "Asfarma" company Ender Kavuk participated in discussions and answered questions in the session moderated by Shuayip Birinci, Deputy Minister of Health of Turkey.
It was reported that health tourism has become an important type of tourism in the world with its rapid development in recent years. Resources for the creation and development of health tourism in our country, including in the territories liberated from occupation, are huge.
Thanks to the importance given to health tourism by the President of the Republic of Azerbaijan, new treatment complexes according to modern standards have been created in recent years, the existing tourism infrastructure has been updated and overhauled. The measures taken in this direction are calculated to demonstrate the prospects in the field of health tourism of the republic, as well as to achieve a new quality tourist flow to the country, as well as to attract foreign and domestic investments in this field.
Discussions were held at the event on the development of health tourism in our country, investment opportunities in the tourism and health sector, and the application of Turkey's experience in this field.