Sahibkarlar mükafatlandırılıb
2023-cü ildə fəaliyyəti ilə seçilən 14 biznes subyektinə KOBİA tərəfindən “Dayaq” mükafatı təqdim edilib.
Sahibkarların ölkə iqtisadiyyatına verdiyi töhfə nəzərə alınaraq, artıq 2 ildir ki, özəl bölmənin təmsilçilərinə “Dayaq” mükafatı təqdim edilir. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən təsis edilmiş “Dayaq” mükafatının məqsədi biznesində innovativ və müasir yanaşmalar tətbiq edən, ixracyönümlü məhsul və xidmətlər istehsal edən şirkətləri mükafatlandırmaqla onları stimullaşdırmaq, eləcə də sahibkarların qazandıqları uğurları ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmaq, biznes düşüncə tərzini təşviq etmək, dövlət və özəl sektor arasında əlaqələri daha da möhkəmləndirməkdir. Rəmzi məna daşıyan “Dayaq” mükafatı həm də dövlətin daim sahibkarların yanında olduğunun göstəricisidir.
2023-cü il üzrə “Dayaq” mükafatının sahibkarlara təqdim edilməsi üçün dekabrın 28-də İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, KOBİA-nın təşkilatçılığı ilə tədbir keçirilib. Dövlət qurumlarının nümayəndələrinin, millət vəkillərinin, sahibkarların, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş tədbir Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səslənməsi və ərazi bütövlüyümüz uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
Tədbirdə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev, iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Milli Məclisin deputatı, İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili və Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev çıxış ediblər. Çıxışlarda 2023-cü il ərzində ölkəmizdə sosial-iqtisadi sahədə, özəl bölmədə əldə olunmuş uğurlar, sahibkarların məşğulluğun təmin olunmasında rolu, növbəti illərdə iqtisadiyyat və sahibkarlıq sahəsində yeniliklər barədə məlumat verilib.
Tədbirdə 2023-cü ildə uğur qazanmış 14 sahibkara dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri tərəfindən müxtəlif nominasiyalar üzrə “Dayaq” mükafatı təqdim edilib. Sahibkarlar “Uğurlu istehsalçı”, “Əlillik məhdudiyyət deyil”, “Turizm”, “Fəal xarici şirkət”, “Fəal ixracatçı şirkət”, “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım”, “Uğurlu fermer”, “Made in Azerbaijan” brendi altında fəal marketinq fəaliyyəti, “Gənc sahibkar”, “Uğurlu qadın sahibkar”, “Yaradıcılıq sənayesinin təşviqində uğurlu biznes”, “Uşaqların uğurlu biznes təhsili layihəsi”, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə uğurlu biznes fəaliyyəti nominasiyaları üzrə mükafatlandırılıblar.
Həmçinin KOBİA tərəfindən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi “Qarabağ KOB-larının səmərəli dəstəklənməsi”, Dövlət Gömrük Komitəsi isə “G2B xidmətlərinin səmərəli təşkili” nominasiyaları üzrə mükafata layiq görülüblər.
Tədbir çərçivəsində KOB-ların təhsil, elm, tədqiqat və dəstək istiqamətləri üzrə layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə KOBİA tərəfindən elan edilmiş 4-cü qrant müsabiqəsinin 19 qalibinə qrant mükafatları təqdim olunub.
Tədbir mədəni proqramla başa çatıb.
Tədbir “Kapital Bank”, Kiçik və Orta Biznes Subyektləri və Klublarının Assosiasiyası (KOBSKA), “İnkişaf Koorporasiyası”, “Green stream” və “BEK gererator”un dəstəyi ilə baş tutub.
Qeyd: iqtisadi inkişafın lokomotivi olan sahibkarların dayanıqlı və davamlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsində, məşğulluqda rolu böyükdür. Hazırda Azərbaycanda özəl bölmənin ÜDM-də payı 86%-ə, məşğulluqda isə 78%-ə yaxındır. Əksər ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanda da fəaliyyət göstərən bizneslərin mütləq əksəriyyətini – 99,6%-ni mikro, kiçik və orta biznes subyektləri təşkil edir. KOB subyektlərinin yeni bölgüsü meyarlarının tətbiq edildiyi, eləcə də KOBIA-nın fəaliyyətə başladığı 2018-ci ildən ötən 5 il ərzində KOB subyektlərinin sayı 54%-dən çox artaraq 378 minə yaxınlaşıb. Bu dövr ərzində KOB–ların qeyri-neft ÜDM-də payı 23,5%-dən 27,2%-ə çatıb.

"Dayag" award was presented by KOBIA to 14 business entities selected for their activities in 2023.
Taking into account the contribution of entrepreneurs to the country's economy, "Dayag" award has been presented to representatives of the private sector for 2 years. The purpose of the "Dayag" award, founded by the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), is to reward companies that apply innovative and modern approaches in their business and produce export-oriented products and services, as well as to bring the successes of entrepreneurs to the attention of the public, to promote business thinking, to further strengthen the relationship between the public and private sectors. The "Dayag" award, which has a symbolic meaning, is also an indicator that the state always with entrepreneurs.
An event was held on December 28 with the support of the Ministry of Economy and the organization of KOBIA to present the 2023 "Dayag" award to entrepreneurs. The event, held with the participation of representatives of state institutions, MPs, entrepreneurs, representatives of international organizations, started with the singing of the national anthem of the Republic of Azerbaijan and a minute's silence in memory of our martyrs who died for our territorial integrity.
Sahil Babayev, Minister of Labor and Social Protection of the Population, Sahib Mammadov, Deputy Minister of Economy, Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of Directors of KOBIA, Tahir Mirkishili, deputy of the Milli Majlis, head of the parliamentary Economic Policy, Industries and Entreprising Committee and Mammad Musayev, president of the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan, made a speech at the event. The successes achieved in the socio-economic field in the private sector in our country during 2023, the role of entrepreneurs in ensuring employment, and innovations in the field of economy and entrepreneurship in the coming years were reported in the speeches.
14 successful entrepreneurs in 2023 were presented with the "Dayag" award at the event, in various nominations by the heads of state institutions. Entrepreneurs were awarded in the nominations of successful business activities in the territories liberated from occupation - “A successful manufacturer”, “Disability is not a limitation”, “Tourism”, “Active foreign company”, “Active exporting company”, “Clean environment and green growth”, “Successful farmer”, Active marketing activity under the "Made in Azerbaijan" brand, “Young entrepreneur”, “Successful female entrepreneur”, “A successful business in promoting the creative industry”, “A successful children's business education project”.
Therefore, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population was awarded by KOBIA in the nominations "Effective support of Karabakh SMEs", and the State Customs Committee was awarded in the nominations "Effective organization of G2B services".
Grant awards were presented within the framework of the event to 19 winners of the 4th grant competition announced by KOBIA in order to finance the projects of SMEs in the fields of education, science, research and support.
The event ended with a cultural program.
The event was held with the support of "Kapital Bank", Association of Small and Medium Business Entities and Clubs (KOBSKA), "Development Corporation", "Green Stream" and "BEK Gererator".
Note: Entrepreneurs, who are the locomotive of economic development, have a great role in ensuring stable and sustainable economic development and employment. Currently, the share of the private sector in GDP in Azerbaijan is close to 86%, and 78% in employment. The absolute majority of businesses operating in Azerbaijan - 99.6% - are micro, small and medium business subjects as in most countries. The number of SME subjects has increased by more than 54% and reached 378 thousand in the last 5 years since 2018, when the new classification criteria of SME subjects were applied, as well as when KOBIA began to operate. The share of SMEs in non-oil GDP increased from 23.5% to 27.2% during this period.