2023-cü il ərzində İqtisadiyyat Nazirliyinin Çağrı Mərkəzinə ümumilikdə 590440 müraciət olub.
Vətəndaşların İqtisadiyyat Nazirliyinə və qurumlarına müraciətinin daha da asanlaşdırılması və vətəndaş məmnunluğunun yüksəldilməsi məqsədilə yaradılmış 195-1 Çağrı Mərkəzinə 2023-cü il ərzində 512684 canlı rejimdə, qalanları isə səsli menyu xidməti vasitəsilə olmaqla ümumilikdə 590 440 müraciət olub.
Müraciətlər əsasən istehlakçı hüquqları, sahibkarlıq fəaliyyəti, lisenziyaların verilməsi, vergilərin ödənilməsi, vergi ödəyicisinin hüquq və vəzifələri, daşınmaz əmlakın dövlət qeydiyyatına alınması, dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi, həmçinin İqtisadiyyat Nazirliyinin səlahiyyətlərinə və fəaliyyət istiqamətlərinə dair digər məsələləri əhatə edib.
Daxil olmuş müraciətlər operativ şəkildə cavablandırılıb, araşdırma tələb edən müraciətlər üzrə Nazirliyin aidiyyəti strukturları tərəfindən müvafiq tədbirlər görülüb.
Qeyd edək ki, Çağrı Mərkəzinə ölkənin istənilən regionundan stasionar telefonla birbaşa zəng etmək olar. Göstərilən xidmətlər ödənişsizdir.

There were a total of 590,440 requests in 2023 to the Call Center of the Ministry of Economy.
512,684 calls were made in 2023 to the 195-1 Call Center in live mode, and the rest through the voice menu service, to the 195-1 Call Center, established in order to further facilitate citizens' appeals to the Ministry of Economy and its institutions and increase citizen satisfaction.
The petitions mainly covered consumer rights, entrepreneurial activity, licensing, payment of taxes, rights and duties of the taxpayer, state registration of real estate, privatization of state property, as well as other issues related to the powers and activities of the Ministry of Economy.
Received applications were promptly answered, appropriate measures were taken by the relevant structures of the Ministry for applications requiring investigation.
It should be menntioned that the Call Center can be directly called from any region of the country by landline phone. The provided services are free of charge.