Ötən ildə özəlləşdirilmədən və icarədən dövlət büdcəsinə 147,3 milyon manat daxil olub. 2023-cü ildə 477 mindən çox daşınmaz əmlak obyekti üzərində mülkiyyət hüquqları dövlət qeydiyyatına alınıb.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətində 2023-cü ilin yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirib. Dövlət Xidmətinin rəisi Mətin Eynullayev ötən il ərzində görülən işlər və 2024-cü il üçün nəzərdə tutulan tədbirlər barədə məlumat verib. Ölkəmizdə aparılan uğurlu iqtisadi islahatlardan danışan Mətin Eynullayev bildirib ki, Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən dövlət əmlakının idarə edilməsi, özəlləşdirilməsi, daşınmaz əmlakın qeydiyyatı və kadastrı, torpaq idarəçiliyi və digər sahələrdə, həmçinin azad edilmiş ərazilərinin bərpası və quruculuğu ilə bağlı aidiyyəti tədbirlərin icrasına prioritet verilməklə müvafiq işlər görülüb. Ötən il ərzində Dövlət Xidməti tərəfindən mülkiyyət münasibətlərinin təkmilləşdirilməsi, xidmətlərin elektronlaşdırılması, şəffaflığın daha da artırılması, vətəndaş məmnunluğunun yüksəldilməsi istiqamətlərində də tədbirlər davam etdirilib.
2023-cü ildə dövlət xidmətləri üzrə vətəndaşlardan, sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən hüquqi və fiziki şəxslərdən, bələdiyyələrdən, dövlət qurumlarından Xidmətə 1,2 milyon elektron müraciət daxil olub. Ümumilikdə isə, bu müddətdə daxil olan müraciətlərin sayı 3 milyona yaxındır.
Dövlət əmlakının özəlləşdirilməsində iştirak üçün yaradılan geniş imkanlar prosesin sürətlənməsinə və investisiyaların cəlb olunmasına istiqamətlənib. Hesabat dövrü ərzində 903 dövlət əmlakı özəlləşdirilib.
2023-ci ildə investisiya proqramının icrası davam edən özəlləşdirilmiş müəssisələr də daxil olmaqla, investisiya müsabiqələri vasitəsilə özəlləşdirilmiş müəssisələrə 10,4 milyon manata yaxın investisiya qoyulub, dövlət büdcəsinə 12,2 milyon manat ödənilib və həmin müəssisələrdə 221 yeni iş yeri yaradılıb.
Ötən ildə özəlləşdirilmədən dövlət büdcəsinə 115,9 milyon manat daxil olub, büdcə proqnozunun icrası 105,4 faiz təmin edilib.
Dövlət əmlakının icarəyə verilməsi sahəsində də yüksək nəticələrə nail olunub. Belə ki, 2023-cü il ərzində 3572 yeni icarə müqaviləsi bağlanılıb ki, bunun 857-si qeyri-yaşayış, 2715-i isə torpaq sahəsinə aiddir. Daşınmaz dövlət əmlakının icarəsindən ötən il dövlət büdcəsinə daxilolmalar 31,3 milyon manat təşkil edib. Bu, 2022-ci illə müqayisədə 6,4 milyon manat və ya 26% çoxdur.
Mətbuat konfransında daşınmaz əmlakın qeydiyyatı, bu sahədə prosedurların sadələşdirilməsi və əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə də məlumat verilib. Vurğulanıb ki, hazırda dövlət başçısının “Qeyri-yaşayış təyinatlı bəzi tikinti obyektlərinin istismarına icazə verilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 14 iyun 2023-cü il tarixli Fərmanının icrası davam etdirilir. Bu Fərman özbaşına inşa edilmiş qeyri-yaşayış binaları ilə bağlı problemin həlli istiqamətində atılmış mühüm addımdır. Fərmanın icrasına başlanıldığı dövrdən indiyədək 3945 yerqurluşu planı hazırlanaraq aidiyyəti üzrə təqdim edilib. İstismara icazə sənədi alınmış 163 qeyri-yaşayış obyektinə dövlət reyestrindən çıxarış verilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Torpaq münasibətlərinin tənzimlənməsi ilə bağlı bəzi məsələlər haqqında” 7 oktyabr 2021-ci il tarixli Fərmanına uyğun olaraq, bu günədək 45.589 ailə çıxarışla təmin olunub. Dövlət başçısının “Azərbaycan Respublikasının ərazisində baş vermiş təbii fəlakətlərin, texnogen qəzaların və hərbi əməliyyatların nəticələrinin aradan qaldırılması ilə əlaqədar dövlət vəsaiti hesabına inşa edilmiş yaşayış evlərinin və çoxmənzilli yaşayış binalarının mənzilləri üzərində hüquqların rəsmiləşdirilməsi, habelə onların yerləşdiyi torpaq sahələri ilə bağlı bəzi məsələlərin tənzimlənməsi haqqında“ 7 aprel 2022-ci il tarixli Fərmanının icrası istiqamətində də işlər aparılır. Belə ki, artıq 2684 daşınmaz əmlak üzərində mülkiyyət hüquqları dövlət qeydiyyatına alınıb.
Ümumilikdə, ötən illərlə müqayisədə 2023-cü ildə ölkə üzrə daşınmaz əmlakın qeydiyyatı sahəsində ən yüksək göstərici qeydə alınıb. Belə ki, 2023-cü ildə 477 mindən çox daşınmaz əmlak obyekti üzərində mülkiyyət hüquqları dövlət qeydiyyatına alınıb ki, bu da 2022-ci illə müqayisədə 25% çoxdur.
Qeyd edilib ki, özəlləşdirilmə və dövlət əmlakının idarəedilməsi, daşınmaz əmlakın kadastrı və hüquqların dövlət qeydiyyatı sahələrində həyata keçirilən islahatlar və müasir çağırışlara uyğun müəyyənləşdirilən strateji hədəflər qanunverciliyin təkmilləşdirilməsi zərurətini yaradıb.
Hazırlanmış “Daşınmaz əmlakın vahid dövlət kadastrı və reyestri haqqında” qanun layihəsində daşınmaz əmlakın kadastrı və daşınmaz əmlakın reyestrinin vahid informasiya sistemində birləşdirilməsi, sənədlərin qəbulu və verilməsinin tam elektronlaşdırılması, daşınmaz əmlaka dair vahid texniki sənədin - kadastr pasportunun tətbiqi və sair məsələlər əksini tapır.
Özəlləşdirilmə və dövlət əmlakının idarəedilməsi ilə bağlı qanun layihəsində isə yeni özəlləşdirmə üsullarından istifadə, dövlət-özəl tərəfdaşlığı modellərinin özəlləşdirmə prosesində tətbiqi, potensial alıcıların dairəsinin genişləndirilməsi, borc problemi tənzimlənməklə müəssisələrin investorlara təklif olunması kimi proqressiv müddəalar daxil edilib, özəlləşdirməqabağı sağlamlaşdırma və özəlləşdirmədən sonra dəstəkləmə məsələlərinə daha geniş yer ayrılıb.
KİV nümayəndələrinə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə görülmüş işlər barəsində də məlumat verilib. Bildirilib ki, 2023-cü il ərzində 419 min hektar ərazidə yer quruluşu işləri, 452 min hektar ərazidə çöl torpaq tədqiqatları, 212 min hektar ərazidə çöl geobotaniki tədqiqatları aparılıb. Məlumatların etibarlı və mərkəzləşdirilmiş elektron mühitdə toplanması məqsədilə yaradılan Qarabağ Rəqəmsal Geoinformasiya Sisteminə yeni funksionallıqlar əlavə edilib. Hazırda 36 dövlət qurumu sistemə qoşulub.

147.3 million manats were received in the state budget last year from privatization and leasing. Ownership rights over more than 477,000 real estate objects were state registered in 2023.
The State Service on Property Issues under the Ministry of Economy held a press conference dedicated to the results of 2023. The head of the State Service, Metin Eynullayev, reported on the work done during the past year and the measures planned for 2024. Making a speech about the successful economic reforms carried out in our country, Matin Eynullayev mentioned that the State Service on Property Issues prioritized the relevant implementation of measures related to the management and privatization of state property, real estate registration and cadastre, land management and other areas, as well as the restoration and construction of liberated territories. The State Service has continued measures over the past year to improve property relations, electronic services, further increase transparency, and increase citizen satisfaction.
The Service received 1.2 million electronic applications in 2023 for public services from citizens, legal and natural persons carrying out entrepreneurial activities, municipalities, and state institutions. In general, the number of applications received during this period is close to 3 million.
The wide opportunities created for participation in the privatization of state property are aimed at speeding up the process and attracting investments. 903 state properties were privatized during the reporting period.
About 10.4 million manats were invested in the privatized enterprises through investment competitions, including the privatized enterprises whose implementation of the investment program continues in 2023, 12.2 million manats were paid to the state budget, and 221 new jobs were created in those enterprises.
115.9 million manats were received last year in the state budget without privatization, and the implementation of the budget forecast was ensured by 105.4 percent.
High results were also achieved in the field of leasing state property. Thus, 3,572 new lease contracts were concluded in 2023, of which 857 are non-residential, and 2,715 are related to land. Revenues from the lease of real state property to the state budget last year amounted to 31.3 million manats. This is 6.4 million manats or 26% more than in 2022.
Information was also given at the press conference on the work done in the direction of real estate registration, simplification of procedures in this area and expansion of the scope, improvement of the normative legal framework. It was emphasized that the implementation of the Decree of the head of state dated June 14, 2023 "On additional measures regarding the authorization of the operation of some non-residential construction objects" is being continued. This Decree is an important step towards solving the problem of self-constructed non-residential buildings. 3945 land development plans have been prepared and submitted accordingly since the beginning of the implementation of the decree. An extract from the state register was issued to 163 non-residential facilities for which an operation permit was obtained.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On some issues of regulation of land relations" dated October 7, 2021, 45,589 families have been provided with extracts to date. Work is also underway to implement the Decree of the Head of State “On the formalization of rights over the apartments of residential houses and multi-apartment residential buildings built at the expense of state funds regarding the elimination of the consequences of natural disasters, man-made accidents and military operations that occurred in the territory of the Republic of Azerbaijan, as well as on the regulation of some issues related to the land plots on which they are located” dated April 7, 2022. So, ownership rights on 2,684 real estates have already been registered with the state.
In general, the highest indicator was recorded in 2023, compared to previous years, in the field of real estate registration across the country. Thus, ownership rights on more than 477,000 real estate objects were state registered in 2023, which is 25% more than in 2022.
It was pointed out that the reforms carried out in the fields of privatization and state property management, real estate cadastre and state registration of rights and strategic goals determined according to modern challenges created the need to improve legislation.
The prepared draft law "On the single state cadastre and real estate registration" includes the integration of the real estate cadastre and the real estate register into a single information system, complete electronicization of the receipt and issuance of documents, the introduction of a single technical document on real estate - the cadastral passport, and other issues.
Progressive provisions such as using new privatization methods in the draft law on privatization and state property management, application of public-private partnership models in the process of privatization, expansion of the circle of potential buyers, offering enterprises to investors by regulating the debt problem were included, and more space was allocated to the issues of pre-privatization rehabilitation and post-privatization support.
Media representatives were also informed about the work done in the territories liberated from occupation. It was reported that earthworks were carried out on an area of 419,000 hectares, field soil research was carried out on an area of 452,000 hectares, and field geobotanical research was carried out on an area of 212,000 hectares during 2023. New functionalities have been added to the Karabakh Digital Geoinformation System created for the purpose of collecting data in a reliable and centralized electronic environment. Currently, 36 state institutions are connected to the system.