KOB klaster yaratmaq istəyən kommersiya hüquqi şəxslər KOB klaster şəhadətnaməsi üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər.
Mikro, kiçik və orta sahibkarlar KOB klaster yaratmaqla bir sıra vergi güzəştləri əldə edə bilərlər. Qanunvericilikdə KOB klaster şirkəti və onun iştirakçısı üçün bir sıra vergi güzəştləri nəzərdə tutulur. Belə ki, KOB klaster şirkəti müvafiq reyestrə daxil edildiyi tarixdən 7 il müddətinə mənfəət, KOB klaster fəaliyyətində istifadə olunan torpaqlara görə torpaq və əmlak vergisindən, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı üçün ƏDV-dən azaddır. KOB klasterin iştirakçısı olan şəxs isə 7 il müddətində KOB klaster şirkəti ilə bağlanmış müqavilə əsasında təqdim etdiyi mal üzrə əldə etdiyi mənfəət və ya gəlirin kapital xarakterli xərclərinin çəkilməsinə yönəldilən hissəsinin mənfəət və ya gəlir vergisindən azad olunur.
KOB klaster üçün nəzərdə tutulan güzəştlərdən yararlanmaq istəyən kommersiya hüquqi şəxs KOB klaster şirkətinin şəhadətnaməsini almalıdır. Bunun üçün kommersiya hüquqi şəxs Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinə (KOBİA) yazılı formada (Ünvan: Bakı şəhəri, Ziya Bünyadov prospekti, 38C, 1969-cu məhəllə) və ya elektron qaydada (info@smb.gov.az) müraciət edə bilər.
Müraciət zamanı kommersiya hüquqi şəxs ərizə, eləcə də KOB klasterin iştirakçısı olmaq istəyən azı 10 mikro, kiçik və ya orta sahibkarlıq subyektinin siyahısını və onların KOB klasterinin fəaliyyətində iştirakı haqqında ərizələrini, KOB klasterin funksional xəritəsini, hüquqi şəxsin nizamnaməsində dəyişikliklər edilməsi barədə qəbul edilmiş qərarın əsli və nizamnamədə müvafiq dəyişikliklər edilməsi barədə layihənin surətini Agentliyə təqdim etməlidir. Ərizəni və digər sənədləri linkdən yükləmək olar: https://smb.gov.az/az/nav/kob-klaster
Qeyd edək ki, KOB klaster - eyni və ya oxşar iqtisadi fəaliyyət sahələrində, müəyyən coğrafi bölgədə yerləşmə əsasında yaranan, işçi qüvvəsini, vahid bazarı və xidmətləri bölüşən, qarşılıqlı iqtisadi münasibətlər quraraq əlaqəli, bir-birini tamamlayan və birgə fəaliyyət göstərən KOB klaster şirkəti və KOB klasteri iştirakçılarının məcmusudur.

SMEs can benefit from number of tax incentives by joining SME cluster
Commercial legal entities intending to create an SME cluster can apply to KOBIA for an SME cluster certificate.
Micro, small and medium entrepreneurs can get a number of tax benefits by creating an SME cluster. The legislation provides for a number of tax benefits for the SME cluster company and its participant. Thus, the SME cluster company is exempted from land and property tax for profits, land used in SME cluster activities, and VAT for the import of technological equipment and facilities for a period of 7 years from the date of entry into the relevant register. A person who is a participant of an SME cluster is exempted from profit or income tax on the part of the profit or income obtained on the basis of the contract concluded with the SME cluster company, which is directed to the deduction of capital expenses.
A commercial legal entity intending to take advantage of the benefits provided for the SME cluster should obtain a SME cluster company certificate. For this, a commercial legal entity can apply to the Small and Medium Business Development Agency (SMB) in writing (address: Baku city, Ziya Bunyadov avenue, 38C, 1969 block) or electronically (info@smb.gov.az).
A commercial legal entity must submit to the Agency an application, as well as a list of at least 10 micro, small or medium-sized business entities iintending to be a participant of the SME cluster and their application for participation in the activity of the SME cluster, the functional map of the SME cluster, the original of the decision on making changes to the legal entity's charter, and a copy of the project on making relevant changes to the charter. The application and other documents can be downloaded from the link: https://smb.gov.az/az/nav/kob-klaster
Note that, SME cluster - a set of SME cluster companies and SME cluster participants that are established on the basis of location in the same or similar areas of economic activity, in a certain geographical region, share labor force, a single market and services, are connected by establishing mutual economic relations, complement each other and operate jointly.