Daşınmaz əmlakın qeydiyyatı sahəsində yeni innovativ xidmətin tətbiqinə başlanılıb. Belə ki, 1 fevral 2024-cü il tarixindən texniki pasport və torpaq sahələrinə dair plan və ölçü sənədləri elektron qaydada hazırlanır.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti vətəndaş məmnunluğunun yüksəldilməsi, daşınmaz əmlakın qeydiyyatı sisteminin təkmilləşdirilməsi və xidmət prosedurlarının sadələşdirilməsi məqsədilə yeniliklərin tətbiqini davam etdirir. Son yeniliklərdən biri texniki pasport və torpaq sahələrinə dair plan və ölçü sənədlərin elektron formatda təqdim edilməsi imkanıdır. Belə ki, əvvəllər kağız daşıyıcıda verilən texniki pasport və torpaq sahələrinə dair plan və ölçü sənədləri 1 fevral 2024-cü il tarixindən etibarən elektron qaydada təqdim olunur.
Həmin sənədlərin elektron imza ilə təsdiqlənmiş elektron nüsxəsi SMS bildirişi vasitəsilə müraciət edən şəxslərə göndərilir. Vətəndaşlar həmçinin, SMS bildirişi vasitəsilə göndərilən linkə daxil olmaqla, “Xəritədə bax” düyməsini sıxaraq daşınmaz əmlakın ünvanını da onlayn xəritədə müəyyənləşdirə bilərlər.
Çıxarışların elektron qaydada verilməsindən sonra texniki pasport və torpaq sahələrinə dair plan və ölçü sənədlərinin də elektronlaşdırılması nəticəsində hazır sənədlərin əldə edilməsi üçün xidmət məntəqələrinə gəlmək zərurəti tamamilə aradan qaldırılıb. Bu da, vətəndaşlara vaxta qənaət etmək imkanı yaradır.
Bu yenilik ilk növbədə daşınmaz əmlakın qeydiyyatı prosesində vətəndaş-məmur ünsiyyətini minimuma endirir, əmlakın qeydiyyatını daha da sadələşdirməklə operativliyi və şəffaflığı daha da artırır. Texniki pasport və torpaq sahələrinə dair plan və ölçü sənədlərinin elektron müstəviyə keçilməsi aidiyyəti sorğuların cavablandırılması, əmlak üzərində iqtisadi əməliyyatların aparılması işini optimallaşdırır.
Bununla yanaşı, kağız formada olan texniki pasport və torpaq sahələrinə dair plan və ölçü sənədlərinin itirilməsi, yararsız hala düşməsi ilə bağlı problemlər, eləcə də sənədlərin saxtalaşdırılması və qanunsuz istifadə edilməsi halları tamamilə aradan qaldırılır.

A new innovative service has been launched in the field of property registration. Thus, technical passports and plan and measurement documents for land plots are prepared electronically from February 1, 2024.
The State Service on Property Issues under the Ministry of Economy continues to implement innovations in order to increase citizen satisfaction, improve the real estate registration system, and simplify service procedures. One of the latest innovations is the possibility of submitting technical passports and plan and measurement documents for land plots in electronic format. Thus, the technical passport and the plan and measurement documents for land plots, which were previously issued in paper form, are submitted electronically from February 1, 2024.
An electronic copy of those documents confirmed by an electronic signature is sent to the applicants via SMS notification. Citizens can also determine the address of the real estate on the online map by clicking the "View on the map" button by entering the link sent via SMS notification.
The need to come to the service points to obtain ready-made documents has been completely eliminated after the electronic issuance of the extracts, as a result of the electronicization of the technical passport and plan and measurement documents for the plots of land. This allows citizens to save time.
This innovation, first of all, minimizes citizen-official communication in the real estate registration process, further simplifies property registration and increases efficiency and transparency. Electronic transfer of technical passport and plan and measurement documents for land plots optimizes the work of answering relevant inquiries and conducting economic transactions on property.
In addition, problems related to the loss and invalidation of paper technical passports and plan and measurement documents for land plots, as well as cases of falsification and illegal use of documents, are completely eliminated.