Ələt Azad İqtisadi Zonasının inkişaf perspektivlərinə və İqtisadi Zona ilə bağlı yaradılmış İşçi Qrupun fəaliyyətinə dair yol xəritəsinin hazırlanmasına dair müzakirələr aparılıb.
Ələt Azad İqtisadi Zonası ilə bağlı yaradılmış İşçi Qrupun birinci iclası keçirilib. İclasda iqtisadiyyat nazirinin səlahiyyətlərini icra edən, İşçi Qrupun rəhbəri Mikayıl Cabbarov, Ələt Azad İqtisadi Zonasının səlahiyyətli qurumunun İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov və aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə ölkəmizdə qeyri-neft iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən islahatlar, əlverişli işgüzar mühit və investisiya cəlb edilməsi tədbirləri barədə məlumat verilib. Ölkəmizin artan tranzit-logistika imkanları vurğulanıb, bu kontekstdə Ələt Azad İqtisadi Zonasının əhəmiyyəti qeyd olunub. Bildirilib ki, Ələt Azad İqtisadi Zonasının yaradılmasında əsas məqsəd qabaqcıl idarəetmə təcrübəsinə uyğun yüksək əlavə dəyərli və ixracyönümlü istehsalı təmin etməkdir. İnnovativ texnologiyalardan istifadə edərək xidmətlər göstərən investorları cəlb etmək, həmin sərmayədarların Azərbaycan şirkətləri ilə əməkdaşlığının təmin olunması nəticəsində iqtisadi inkişafa töhfə vermək, həmçinin yeni iş yerləri yaratmaq əsas hədəflərdəndir.
Qeyd edilib ki, Ələt Azad İqtisadi Zonasında mövcud əlverişli şərait, təklif olunan güzəştlər investorların İqtisadi Zonaya marağını artırır. İqtisadi Zona Azərbaycana böyük iqtisadi dividendlər qazandırmaqla yanaşı, ölkəmizin regionda mövqelərini daha da gücləndirəcək, Şərq–Qərb, Şimal–Cənub və Orta Dəhliz beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərində mühüm rolu olan ölkəmizin strateji əhəmiyyəti artacaq.
İclasda Ələt Azad İqtisadi Zonasının inkişaf perspektivlərinə və İşçi Qrupun fəaliyyətinə dair yol xəritəsinin hazırlanmasına dair müzakirələr aparılıb.

Discussions were held on the development prospects of the Alat Free Economic Zone and the development of a road map for the activities of the Working Group on the Economic Zone.
The first meeting of the Working Group on Alat Free Economic Zone was held. Mikayil Jabbarov, Acting Minister of Economy, Head of the Working Group, Valeh Alasgarov, Chairman of the Board of the Authorized Institution of the Alat Free Economic Zone, and representatives of relevant state institutions took part in the meeting.
Information was provided at the event on the reforms implemented in the direction of diversifying the non-oil economy in our country, favorable business environment and investment attraction measures. The increased transit-logistics capabilities of our country were emphasized, and the importance of the Tool Free Economic Zone was noted in this context. It was pointed out that the main goal of creating the Alat Free Economic Zone is to ensure high value-added and export-oriented production in accordance with advanced management practices. Attracting investors who provide services using innovative technologies, contributing to economic development as a result of ensuring the cooperation of those investors with Azerbaijani companies, as well as creating new jobs are among the main goals.
It was mentioned that the existing favorable conditions in the Alat Free Economic Zone and the offered concessions increase the interest of investors in the Economic Zone. In addition to bringing great economic dividends to Azerbaijan, the Economic Zone will further strengthen the position of our country in the region, and the strategic importance of our country, which plays an important role in the international transport corridors of the East-West, North-South and Central Corridors, will increase.
Discussions were held at the meeting on the development prospects of the Alat Free Economic Zone and the preparation of a road map for the activities of the Working Group.