Ötən il 2022-ci illə müqayisədə ixrac məqsədilə daxildə emal gömrük proseduru üçün idxal edilən malların dəyərində 85%, prosedurdan istifadə edən şirkətlərin sayında isə 77% artım müşahidə edilib.
Azərbaycanda həyata keçirilən daxildə emal xüsusi gömrük proseduru müəyyən malların emal əməliyyatları aparıldıqdan sonra ixrac edilməsi məqsədilə ölkə ərazisinə gömrük rüsumları və vergilər, o cümlədən ƏDV alınmadan gətirilməsindən ibarətdir. Emal əməliyyatları dedikdə, malların hazırlanması, emalı, təkrar emalı və təmiri başa düşülür. Ölkəmizdə malların daxildə emal xüsusi gömrük proseduru altında yerləşdirilməsi əsasən, iki istiqamətdə - təmir və emal məqsədilə həyata keçirilir. Prosedur emal və xidmət sektorunun inkişafına, ixrac fəaliyyətinin stimullaşdırılması məqsədilə tətbiq olunur.
Malların daxildə emal xüsusi gömrük proseduru altında yerləşdirilməsi qaydalarına indiyədək bir sıra dəyişikliklər edilib. Dəyişikliklər nəticəsində prosedur sahibi sifariş müqaviləsi ilə yanaşı, alqı-satqı müqaviləsi əsasında da istənilən ölkədən xammal və ya materialı ölkəyə gətirib qanunvericilikdə nəzərdə tutulan müddətdə emal edərək istənilən ölkədəki alıcıya ixrac etmək imkanı əldə edib. Bununla yanaşı, gömrük borcunun ödənilməsinə məcburi təminatın verilməsi aradan qaldırılıb, həmçinin prosedurdan istifadə icazəsinin alınması üçün sənədləşmə prosesi sadələşdirilib.
Sahibkarlıq subyektlərinin prosedur üzrə müraciətlərinin təhlili göstərir ki, 2022-ci ilin may ayında təminat tələbinin məcburiliyinin aradan qaldırılmasından sonra prosedurdan daha aktiv istifadə edilməyə başlanılıb. Eyni zamanda, 2023-cü ilin aprel ayında alqı-satqı müqaviləsi əsasında da prosedurdan istifadə imkanının yaradılmasından sonra yeni müəssisələr prosesə qoşulub.
Ötən il 2022-ci illə müqayisədə ixrac məqsədilə daxildə emal üçün idxal edilən malların dəyərində 85%, prosedurdan istifadə edən şirkətlərin sayında isə 77% artım müşahidə edilib.
Sahibkarlar prosedur üçün Dövlət Gömrük Komitəsinə birbaşa və ya müvafiq yerli orqanlar vasitəsilə müraciət edə bilərlər.

There was an 85% increase in the value of goods imported for the inland processing customs procedure for export, and a 77% increase in the number of companies using the procedure last year, compared to 2022.
The inland processing special customs procedure carried out in Azerbaijan consists of bringing certain goods to the territory of the country without customs duties and taxes, including VAT, for the purpose of export after processing operations. Processing operations mean the preparation, processing, reprocessing and repair of goods. Internal processing of goods in our country is mainly carried out in two directions - for the purpose of repair and processing. The procedure is applied to the development of the processing and service sector, to stimulate export activity.
So far, a number of changes have been made to the rules for placing goods under a special customs procedure for inward processing. As a result of the changes, the owner of the procedure has the opportunity to bring raw materials or materials from any country to the country and export them to the buyer in any country after processing them in the time provided by the legislation, in addition to the purchase agreement. In addition, the provision of mandatory security for the payment of customs debt has been eliminated, and the documentation process for obtaining a permit to use the procedure has been simplified.
The analysis of business entities' applications for the procedure shows that the procedure was used more actively in May 2022 after the oblivion of the guarantee requirement was removed. At the same time, new enterprises joined the process after the possibility of using the procedure was created on the basis of the purchase and sale agreement in April 2023.
An 85% increase was observed last year, compared to 2022, in the value of goods imported for domestic processing for export, and a 77% increase in the number of companies using the procedure.
Entrepreneurs can apply for the procedure to the State Customs Committee directly or through relevant local bodies.