Azərbaycan və Sankt-Peterburq arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinə dair müzakirələr aparılıb
Bakıda Azərbaycan və Sankt-Peterburq arasında İqtisadi və Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədrləri, iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev və Sankt-Peterburq hökumətinin üzvü - Xarici əlaqələr komitəsinin sədri Yevgeni Qriqoryev arasında görüş keçirilib.
Tərəflər dost və qonşu olan ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb. Qeyd edilib ki, Rusiyanın regionları ilə, o cümlədən Sankt-Peterburqla işgüzar münasibətlər genişlənir. Azərbaycan və Sankt-Peterburq arasında İqtisadi və Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiya biznes dairələrinin səylərininin əlaqələndirilməsi, potensial əməkdaşlıq üçün imkanların dəyərləndirməsi baxımından səmərəli platformadır.
Bildirilib ki, ötən dövr ərzində turizm, təhsil, idman sahələrində əməkdaşlıqla bağlı mühüm işlər görülüb, bununla belə iqtisadi gündəliyin genişləndirilməsi üçün perspektivlər var. Tərəflər bu istiqamətdə fikir mübadiləsi aparıb, iqtisadi-ticarət, innovasiya, KOB, gəmiqayırma, kənd təsərrüfatı, humanitar, səhiyyə, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələlərini, Azərbaycan və Sankt-Peterburq arasında 2024-2028-ci illər üzrə ticarət-iqtisadi, elmi-texniki və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq üzrə Yol Xəritəsini müzakirə ediblər. Görüşdə həmçinin Azərbaycan və Sankt-Peterburq arasında Hökumətlərarası Komissiyanın növbəti iclasının cari ilin 2-ci rübündə Bakı şəhərində keçirilməsinə dair razılıq əldə edilib.

Discussions were held on the expansion of economic relations between Azerbaijan and St. Petersburg
A meeting was held in Baku between the co-chairs of the Intergovernmental Commission on Economic and Humanitarian Cooperation between Azerbaijan and St. Petersburg, First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev and member of the Government of St. Petersburg - Chairman of the Committee on External Relations Evgeny Grigoriev.
The parties emphasized the successful development of bilateral relations between our friendly and neighboring countries. It was pointed out that business relations with the regions of Russia, including St. Petersburg, are expanding. The Intergovernmental Commission on Economic and Humanitarian Cooperation between Azerbaijan and St. Petersburg is an effective platform in terms of coordinating the efforts of business circles and assessing opportunities for potential cooperation.
It was stated that important works related to cooperation in the fields of tourism, education, and sports were done during the past period, however, there are prospects for expanding the economic agenda. The parties exchanged views in this direction and discussed the issues of strengthening cooperation in economic-trade, innovation, SMEs, shipbuilding, agriculture, humanitarian, health, tourism and other fields, the Roadmap for cooperation between Azerbaijan and St. Petersburg in trade-economic, scientific-technical and cultural fields for 2024-2028. An agreement was reached at the meeting to hold the next meeting of the Intergovernmental Commission between Azerbaijan and St. Petersburg in the second quarter of the current year in Baku.