İqtisadiyyat Nazirliyində Böyük Britaniyanın Enerji Təhlükəsizliyi və Sıfır Emissiya Departamentinin Beynəlxalq İqlim Maliyyəsi və Strategiyası üzrə direktoru ilə keçirilən görüşdə COP29-la bağlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov Böyük Britaniyanın Enerji Təhlükəsizliyi və Sıfır Emissiya Departamentinin Beynəlxalq İqlim Maliyyəsi və Strategiyası üzrə direktoru Matt Toombla görüşüb.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Azərbaycan və Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı arasında iqtisadi əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, dövlət başçısının müvafiq Sərəncamı ilə 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi “yaşıl” iqtisadiyyata keçid istiqamətində təşəbbüsləri stimullaşdırmaqla yanaşı, Azərbaycanın bəşəri problemlərin həllinə verdiyi önəmin göstəricisidir. Azərbaycanın təmiz ətraf mühit və “yaşıl artım” ölkəsinə çevrilməsi Milli Prioritetinə uyğun olaraq bərpa olunan enerji mənbələrindən səmərəli istifadə məqsədilə böyük layihələr həyata keçirilir. Bununla yanaşı, işğaldan azad edilmiş ərazilərimiz və Naxçıvan Muxtar Respublikası “yaşıl enerji zonası” elan edilib və bu istiqamətdə işlər görülür.
Bildirilib ki, Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi COP29 iqlim dəyişiklikləri və enerji təhlükəsizliyi məsələləri ilə yanaşı, dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin irəli sürdüyü minatəmizləmə fəaliyyəti ilə bağlı 18-ci Milli Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi layihəsinin beynəlxalq ictimaiyyətdə təşviq olunması üçün mühüm platforma rolunu oynaya bilər.
Matt Toombs ölkəmizdə “yaşıl” enerjinin təşviqi və qlobal iqlim dəyişikliyinin təsirlərinin azaldılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayaraq, Birləşmiş Krallığın COP-la bağlı təcrübəsini bölüşməyə hazır olduğunu ifadə edib.

Cooperation issues related to COP29 were discussed at the meeting held at the Ministry of Economy with the Director of International Climate Finance and Strategy of the Department for Energy Security and Net Zero of Great Britain.
Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov met with Matty Toomb, Director of International Climate Finance and Strategy of the Department for Energy Security and Net Zero of Great Britain.
The Deputy Minister of Economy emphasized that the economic relations between Azerbaijan and the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland are developing in an upward direction. It was mentioned that the declaration of 2024 as the "Year of Solidarity for the Green World" in our country by the relevant Decree of the head of state is an indication of the importance Azerbaijan attaches to the solution of human problems, in addition to stimulating initiatives towards the transition to a "green" economy. Large projects are being implemented in order to efficiently use renewable energy sources in accordance with the National Priority of turning Azerbaijan into a clean environment and "green growth" country. In addition, our territories liberated from occupation and the Nakhchivan Autonomous Republic have been declared a "green energy zone" and work is being done in this direction.
It was reported that the COP29, which will be hosted by Azerbaijan, can serve as an important platform for promoting the 18th National Sustainable Development Goal project in the international community, in addition to issues of climate change and energy security, as well as demining activities proposed by the head of state Mr. Ilham Aliyev.
Matty Toombs emphasized that the measures implemented in the direction of promoting "green" energy and reducing the effects of global climate change in our country are highly appreciated, and expressed the willingness of the United Kingdom to share its experience with regard to the COP.