İqtisadiyyat Nazirliyində “ACWA Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri ilə görüşdə Azərbaycanda həyata keçirilən külək elektrik stansiyası layihəsinin icra vəziyyəti, dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması və digər layihələrdə potensial əməkdaşlıq müzakirə edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Abunayyanla görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı arasında iqtisadiyyatın bütün sahələrində, xüsusilə də bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndiyi vurğulanıb. “Yaşıl” enerjiyə keçidin təmin edilməsi istiqamətində hədəflərimizin reallaşmasında bu ölkədən olan investorlarla işbirliyinin əhəmiyyətli rolu olduğu qeyd edilib. “ACWA Power” şirkəti tərəfindən Azərbaycanda Külək Elektrik Stansiyasının inşası ilə bağlı həyata keçirilən layihə əməkdaşlığımızın əhəmiyyətli nümunəsi kimi dəyərləndirilib.
Tərəflər bərpa olunan enerji sahəsində birgə təşəbbüslər, Azərbaycanda həyata keçirilən külək elektrik stansiyası layihəsinin icra vəziyyəti, dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması və digər layihələrdə potensial əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

The implementation status of the wind power plant project implemented in Azerbaijan, sea water desalination and potential cooperation in other projects were discussed at the meeting with the Chairman of the Board of Directors of "ACWA Power" company at the Ministry of Economy.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Chairman of the Board of Directors of "ACWA Power" company of the Kingdom of Saudi Arabia, Mohammad Abunayyan.
It was emphasized at the meeting that the cooperation between Azerbaijan and the Kingdom of Saudi Arabia in all spheres of the economy, especially in the field of renewable energy, is expanding. It was pointed out that cooperation with investors from this country plays an important role in the realization of our goals in the direction of ensuring the transition to "green" energy. The project on the construction of the Wind Power Station in Azerbaijan by the "ACWA Power" company was evaluated as an important example of our cooperation.
The parties exchanged views on joint initiatives in the field of renewable energy, the implementation status of the wind power plant project implemented in Azerbaijan, sea water desalination and potential cooperation opportunities in other projects.