İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini, Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Braziliya Federativ Respublikası Hökuməti arasında Ticarət və İnvestisiya Əməkdaşlığı üzrə Birgə İşçi Qrupunun həmsədri Elnur Əliyev Braziliyanın Kənd Təsərrüfatı və Heyvandarlıq Nazirliyinin ticarət və beynəlxalq əlaqələr üzrə katibi Roberto Perosa ilə görüşüb.
Ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin genişləndirilməsi və iqtisadiyyatın müxtəlif istiqamətləri üzrə əlaqələrin inkişafı üçün imkanların olduğu vurğulanıb. Azərbaycanda sahibkarlar üçün yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti, sənaye zonalarında investorlar üçün nəzərdə tutulmuş güzəştlər və stimullar diqqətə çatdırılıb. COP29 çərçivəsində birgə fəaliyyət imkanları və “yaşıl” maliyyələşmə üzrə əməkdaşlıq nəzərdən keçirilib.
Görüşdə qarşılıqlı investisiya qoyuluşu, dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində əməkdaşlıq, aqrar sahədə əlaqələrin inkişaf perspektivləri, o cümlədən Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının Braziliyaya ixracının genişləndirilməsi, ərzaq təhlükəsizliyi, aqroparklara müasir texnologiyaların cəlbi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.

First Deputy Minister of Economy, Co-Chairman of the Joint Working Group on Trade and Investment Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Federal Republic of Brazil Elnur Aliyev met with Roberto Perosa, Secretary for Commerce and International Relations of the Ministry of Agriculture and Livestock of Brazil.
It was emphasized that there are opportunities for the expansion of trade circulation between our countries and the development of relations in various directions of the economy. Favorable business and investment environment created for entrepreneurs in Azerbaijan, concessions and incentives intended for investors in industrial zones were brought to attention. Opportunities for joint action and cooperation on "green" financing were reviewed within the framework of COP29.
Ideas were exchanged at the meeting in the direction of mutual investment, cooperation within the framework of public-private partnership, prospects for the development of relations in the agricultural field, including the expansion of the export of agricultural products of Azerbaijan to Brazil, food security, and the involvement of modern technologies in agricultural parks.