Xorvatiyanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri ilə görüş keçirilib
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Xorvatiyanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Damir Habijan arasında görüşdə iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Xorvatiyanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Damir Habijan ilə görüşündə iki ölkə arasında iqtisadi münasibətlərin inkişaf etdiyini vurğulanıb. Qeyd edilib ki, əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətlər üzrə genişləndirilməsi üçün məqsədyönlü təşəbbüslər həyata keçirilir. Qarşılıqlı işgüzar səfərlər, biznes dairələri arasında əlaqələrin genişlənməsi iqtisadi-ticarət əlaqələrinin güclənməsinə töhfə verir. Ölkələrimiz arasında ticarət əlaqələri inkişaf edir. 2023-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə, 2024-cü ilin yanvar ayında ticarət dövriyyəsi 4 dəfəyə yaxın artıb. Xorvatiya ilə ticarət, investisiya, sənaye, bərpa olunan enerji, minatəmizləmə, turizm və digər istiqamətlər üzrə tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi üçün geniş imkanlar var.
Görüşdə Azərbaycanın əlverişli işgüzar mühiti, investorlar üçün yaradılmış imkanlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin biznes potensialı haqqında məlumat verilib, xorvatiyalı sərmayədarlar ölkəmizdəki biznes fürsətlərindən yararlanmağa dəvət edilib.
Xorvatiyanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Damir Habijan ölkəsinin Azərbaycanla iqtisadi əlaqələrin inkişafına önəm verdiyini, tərəfdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətləri barədə fikirlərini qeyd edib. Vurğulanıb ki, enerjinin Avropa bazarlarına çatdırılması üçün həyata keçirilən layihələr Azərbaycanın etibarlı enerji təchizatçısı kimi rolunu artırır.
Tərəflər iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi, birgə investisiyaların və ticarətin təşviqi, alternativ enerji və sənaye üzrə əməkdaşlıq, həmçinin işgüzar dairələr arasında işbirliyinin gücləndirilməsi məsələlərini nəzərdən keçiriblər.

The issues of expanding economic relations were discussed in the meeting between the Minister of Economy of Azerbaijan Mikayil Jabbarov and the Minister of Economy and Sustainable Development of Croatia Damir Habijan.
It was emphasized during the meeting of Minister of Economy of Azerbaijan Mikayil Jabbarov with Minister of Economy and Sustainable Development of Croatia Damir Habijan that the economic relations between the two countries are developing. It was mentioned that purposeful initiatives are being implemented to expand cooperation in various directions. Mutual business visits, the expansion of relations between business circles contribute to the strengthening of economic and trade relations. Trade relations between our countries are developing. The trade turnover in January 2024 increased almost 4 times in comparison with the corresponding period of 2023. There are ample opportunities to strengthen the partnership with Croatia in trade, investment, industry, renewable energy, demining, tourism and other areas.
Information was provided at the meeting about the favorable business environment of Azerbaijan, the opportunities created for investors, the business potential of our territories liberated from occupation, and Croatian investors were invited to take advantage of the business opportunities in our country.
Croatian Minister of Economy and Sustainable Development Damir Habijan pointed out that his country attaches importance to the development of economic relations with Azerbaijan, and expressed his views on the directions of strengthening the partnership. It was stressed that the projects implemented to deliver energy to European markets increase the role of Azerbaijan as a reliable energy supplier.
The parties considered the issues of expanding economic relations, promoting joint investments and trade, cooperation in alternative energy and industry, as well as strengthening cooperation between business circles.