İqtisadiyyat Nazirliyində bp şirkətinin baş icraçı direktoru ilə görüş keçirilib
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf bp şirkətinin baş icraçı direktoru Mürrey Aukinklosla görüşüblər.
İqtisadiyyat naziri bp şirkəti ilə uzunmüddətli və səmərəli əməkdaşlığın qarşılıqlı inam və etimada əsaslandığını vurğulayıb. bp-nin Azərbaycanın müəllifi olduğu beynəlxalq enerji layihələrinin icrasında, ölkəmizin enerji ehtiyatlarının inkişafında və investisiya layihələrinin həyata keçirilməsində xüsusi rolu qeyd edilib. Görüşdə tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsi imkanları, ölkəmizdə “yaşıl” enerji növlərinə keçidlə bağlı reallaşdırılan layihələr barədə məlumat verilib, işğaldan azad olunmuş Cəbrayıl rayonunda bu il bp tərəfindən inşa ediləcək 240 meqavatlıq günəş elektrik stansiyasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Mürrey Aukinklos bp-nin Azərbaycanda enerji sahəsində həyata keçirilən layihələrdə, o cümlədən bərpaolunan enerji layihələrində iştirakda maraqlı olduğunu qeyd edib. bp şirkətinin ölkəmizlə davamlı tərəfdaşlığın genişləndirilməsinə sadiq qaldığı vurğulanıb, SOCAR-la uzunmüddətli işbirliyinin daha da möhkəmlənəcəyinə əminlik ifadə edilib. Bildirilib ki, COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi ölkəmizin “yaşıl” iqtisadiyyatın inkişafına verdiyi önəmin göstəricisidir.
Görüşdə ikitərəfli əməkdaşlığın nəticələri, eləcə də birgə fəaliyyətin “yaşıl” enerjiyə keçid, karbonsuzlaşma, kəşfiyyat və hasilat layihələri istiqamətində gücləndirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.

Minister of Economy Mikayil Jabbarov and President of SOCAR Rovshan Najaf met with CEO of bp Murray Auchincloss.
The Minister of Economy emphasized that the long-term and efficient cooperation with the BP company is based on mutual trust and confidence. BP's special role was stated in the implementation of international energy projects authored by Azerbaijan, in the development of our country's energy resources, and in the implementation of investment projects. Information was provided at the meeting on the possibilities of developing partnership, the projects implemented in our country related to the transition to "green" types of energy, and the importance of the 240 megawatt solar power plant to be built by BP this year in Jabrayil district, which was liberated from occupation, was brought to attention.
Murray Auchincloss pointed out that BP is interested in participating in energy projects in Azerbaijan, including renewable energy projects. It was emphasized that BP is committed to the expansion of sustainable partnership with our country, and confidence was expressed that its long-term cooperation with SOCAR will be further strengthened. It was stated that the holding of COP29 in Azerbaijan is an indicator of the importance our country attaches to the development of the "green" economy.
The results of bilateral cooperation, as well as the possibilities of strengthening joint activities in the direction of transition to "green" energy, decarbonization, exploration and production projects were considered at the meeting.