“İctimai iştirakçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2013-cü il 22 noyabr tarixli Qanununa, bu Qanunun tətbiqi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 16 yanvar tarixli 89 nömrəli Fərmanına və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2014-cü il 30 may tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “İctimai şuranın vətəndaş cəmiyyəti institutları tərəfindən seçilməsinə dair Əsasnamə”yə uyğun olaraq İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin nəzdində Peşə Təhsil Mərkəzi yanında İctimai Şuraya namizədlərin irəli sürülməsi və qeydə alınması prosesi 2024-cü ilin 5 aprel - 3 may tarixləri arasında həyata keçiriləcəkdir.
Vətəndaş cəmiyyəti institutu tərəfindən irəli sürülmüş namizəd barədə aşağıdakı sənədlər təqdim edilməlidir:
- Şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti;
- Namizədin tərcümeyi-halı;
- Namizədin vətəndaş cəmiyyəti institutununa üzvlüyünü təsdiq edən sənədin surəti;
- Şəxsin təhsil, təlim və sosial dəstək sahəsində təcrübəyə və ya biliyə malik olmasını sübut edən sənəd (olduğu halda əmək kitabçasının surəti, əmək kitabçası olmadıqda isə məlumatı təsdiqləyəcək digər sənədlər).
- Tələb olunan sənədlərdən əlavə vətəndaş cəmiyyəti institutu tərəfindən namizəd barədə geniş məlumatı əhatə edən digər sənədlər də təqdim edilə bilər.
İctimai Şuranın üzvlüyünə hər bir vətəndaş cəmiyyəti institutu yalnız bir namizədini irəli sürə bilər.
Vətəndaş cəmiyyəti institutuna və onun irəli sürdüyü namizədlərə dair tələblər aşağıdakılardır:
- İrqindən, etnik mənsubiyyətindən, dinindən, dilindən, cinsindən, mənşəyindən, əmlak vəziyyətindən, qulluq mövqeyindən, əqidəsindən, siyasi partiyalara, həmkarlar ittifaqlarına və digər ictimai birliklərə mənsubiyyətindən asılı olmayaraq Azərbaycan Respublikasının 16 yaşına çatmış fəaliyyət qabiliyyətli vətəndaşı olması;
- Vətəndaş cəmiyyəti institutunun aktiv fəaliyyətinin olması;
- Məhkumluğu olduğu təqdirdə onun götürülmüş və ya ödənilmiş olması;
- Barəsində icraatda olan cinayət-mühakimə işinin olmaması.
İctimai şuraya namizədliyini irəli sürmüş şəxsin qeydiyyatına seçki komissiyası tərəfindən üç iş günü müddətində baxılacaq və nəticəsi barədə müvafiq qərar qəbul edilərək, elektron poçt vasitəsilə namizədə məlumat veriləcəkdir.
Yuxarıda qeyd edilən şərtlərə uyğun olmayan şəxslərin namizədliyinin qeydiyyatından imtina ediləcək.
İctimai Şuraya seçkilər namizədlərin irəli sürülməsi prosesi başa çatdıqdan sonra bir ay müddətində keçiriləcək.
Şura üzvlüyünə seçkilərin təşkili və İctimai Şuranın üzvlərinin say həddinin müəyyən edilməsi məqsədilə yaradılmış Seçki Komissiyası tərəfindən İctimai Şura üzvlərinin say həddi 5 nəfər müəyyənləşdirilib.
Namizədlər tələb olunan sənədləri 2024-cü ilin 5 aprel - 3 may tarixlərində (iş günləri) saat 09:00-dan 17:00-dək İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin nəzdində Peşə Təhsil Mərkəzinə, eləcə də info@ezda.edu.az elektron poçtu vasitəsilə təqdim etməlidirlər.

The Law of the Republic of Azerbaijan dated November 22, 2013 "On Public Participation", Decree No. 89 of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 16, 2014, and the Decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated May 30, 2014 on the application of this Law " In accordance with the Regulation on the election of the public council by civil society institutions, the process of nominating and registering candidates for the Public Council will be carried out between April 5 and May 3, 2024, at the Vocational Education Center under the Economic Zones Development Agency.
The following documents should be submitted about the candidate nominated by the civil society institute:
- Copy of the identity card;
- Biography of the candidate ;
- A copy of the document confirming the candidate's membership in a civil society institution;
- A document proving that the person has experience or knowledge in the field of education, training and social support (if any, labor a copy of his handbook, and if there is no work handbook, other documents that will confirm the information).
Each civil society institute can nominate only one candidate for the membership of the Public Council.
The requirements for the civil society institute and the candidates nominated by it are as follows:
- Being an able-bodied citizen of the Republic of Azerbaijan who has reached the age of 16, regardless of race, ethnicity, religion, language, gender, origin, property status, service position, belief, affiliation to political parties, trade unions and other public associations;
- Active activity of a civil society institution;
- If he has a conviction, it has been taken or paid;
- There is no pending criminal case against him.
The registration of the candidate for the public council will be reviewed by the election commission within three working days, and the relevant decision will be made and the candidate will be informed by e-mail.
According to the conditions mentioned above the registration of the candidacy of those who are absent will be refused.
Elections to the Public Council will be held within one month after the completion of the nomination process.
The number of members of the Public Council has been determined by the Election Commission, which was established for the purpose of organizing elections for Council membership and determining the number of members of the Public Council. From April 5 to May 3 (working days) from 09:00 to 17:00 to the Vocational Education Center under the Economic Zones Development Agency, as well as they should submit via e-mail info@ezda.edu.az.