Azərbaycan-Latviya biznes forumunda ticarət və investisiya münasibətlərinin dərinləşdirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, sahibkarlar arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Bakıda Azərbaycan – Latviya biznes forumu keçirilib. Tədbirdə dövlət rəsmiləri ilə yanaşı, kənd təsərrüfatı, qida sənayesi, İKT, ticarət və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri iştirak edib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov ölkələr arasında iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının inkişaf etdiyini vurğulayaraq, bu münasibətlərin işgüzar dairələr arasında əlaqələrin intensivləşdirilməsi hesabına daha da gücləndirilməsinin vacibliyini ifadə edib. Nazir müavini Latviyanın Avropa İttifaqının tvinninq proqramları çərçivəsində Azərbaycanla uğurlu investisiya tərəfdaşlığından bəhs edərək bildirib ki, ticarət əlaqələrinin şaxələndirilməsi iqtisadi gündəliyimizin prioritet istiqamətlərindəndir və bu sahədə əməkdaşlığın inkişafı üçün perspektivlər genişdir.
Forumda çıxış edən Latviyanın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin dövlət katibi Rayvis Kronberqs ölkəmizlə kənd təsərrüfatı, bərpa olunan enerji, İKT və turizm sektorlarında əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikirlərini bölüşüb. Kənd təsərrüfatı sahəsində biznes və təhsil məsələlərində təcrübə mübadiləsi, biznes həllərinin işlənib hazırlanması baxımından əməkdaşlığın gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulanıb.
Tədbirdə AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev Azərbaycanın ixrac və investisiya potensialı, Latviyanın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin məsləhətçisi Romans Naudinş isə ölkəsinin aqrar sahədə təklif etdiyi imkanlar haqqında çıxış ediblər. Forumda həmçinin Latviya şirkətlərinin nümayəndələri tərəfindən təqdimatlar nümayiş olunub.

At the Azerbaijan – Latvia Business Forum, views were exchanged on deepening the trade and investment relations; bilateral meetings were held among entrepreneurs.
The Azerbaijan – Latvia Business Forum has been held in Baku with the support of AZPROMO (the Export and Investment Promotion Agency). Alongside state officials, representatives of companies operating in the areas of agriculture, food industry, ICT, trade and others have taken part in the event.
Noting the development of the economic and trade cooperation between the countries, Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov highlighted the importance of enhancing the ties between the business communities of both countries. The Deputy Minister spoke about the successful investment partnership between Latvia and Azerbaijan within the framework of the EU’s twinning programs. He also stressed that the diversification of the trade relations is among the priority directions of our economic agenda, as well as noted the prospects for developing cooperation in this field.
Addressing the Forum, State Secretary of the Ministry of Agriculture of Latvia Raivis Kronbergs shared views on prospects for collaboration in the areas of agriculture, renewable energy, ICT and tourism. The parties emphasized the significance of exchanging experience on business and education issues in the field of agriculture, as well as strengthening cooperation in terms of developing business solutions.
At the event, Yusif Abdullayev, the Executive Director of AZPROMO, delivered a speech on Azerbaijan’s export and investment potential. In turn, Romāns Naudiņš, the Advisor at the Ministry of Agriculture of Latvia, talked about the opportunities offered by his country in the agrarian sector. Representatives of Latvian companies also made presentations at the Forum.