İqtisadiyyat Nazirliyində “China Energy International Group Co., Ltd. ”şirkətinin sədri ilə keçirilən görüşdə enerji sahəsində potensial layihələr, Azərbaycanda yaşıl hidrogen və yaşıl ammonyak istehsalı imkanları müzakirə edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov “China Energy International Group Co., Ltd.” şirkətinin sədri Lü Dzesianqla görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Çin Xalq Respublikası arasında ticarət və investisiya əlaqələrinin uğurla inkişaf etdiyi və ölkəmizin qarşılıqlı əlaqələrə böyük önəm verdiyi vurğulanıb. Ölkəmizin Çində sayca 6-cı ticarət evinin fəaliyyətə başladığı qeyd olunub. Eyni zamanda, Çin sərmayəli şirkətlərin ölkəmizdə fəaliyyət göstərdiyi, uğurlu investisiya əməkdaşlığı həyata keçirildiyi bildirilib.
Azərbaycanın əlverişli biznes və investisiya mühiti, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə tətbiq edilən güzəşt və stimullar barədə məlumat verilib. Ölkəmizin zəngin bərpaolunan enerji potensialı, “yaşıl” enerji keçidinin sürətləndirilməsi, bərpa olunan enerji texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı görülən işlər nəzərə çatdırılıb. “Yaşıl” enerji sahəsində qabaqcıl təcrübəyə malik beynəlxalq şirkətlərlə əməkdaşlıq imkanları vurğulanıb, bu sahədə potensial layihələr müzakirə edilib.
Tərəflər həmçinin Azərbaycanda yaşıl hidrogen və yaşıl ammonyak istehsalı imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar. İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə günəş enerjisinin istifadəsi üzrə əməkdaşlıq perspektivləri nəzərdən keçirilib. Gələcək əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün qarşılıqlı faydalar gətirəcəyinə əminlik ifadə olunub.

At the meeting held with Lyu Zexiang, the Chairman of “China Energy International Group Co., Ltd.”, at the Ministry of Economy, potential projects in the energy sector, the opportunities for producing green hydrogen and green ammonia in Azerbaijan have been discussed.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov has held a meeting with Lyu Zexiang, the Chairman of “China Energy International Group Co., Ltd.”.
It was highlighted at the meeting that the trade and investment relations between Azerbaijan and the People’s Republic of China are successfully developing, and both countries place great importance on the mutual ties. It was noted that the 6th Azerbaijan Trade House has started operating in China. The parties also emphasized that companies with the Chinese investments operate in our country, and the two countries enjoy the successful investment cooperation.
Information was provided on Azerbaijan’s conducive business and investment climate, as well as the concessions and incentives applied in the liberated territories. The parties also gave information about our country’s abundant renewable energy potential, speeding up the green energy transition, as well as the progress made in adopting renewable energy technologies. The parties stressed the opportunities for cooperation with the international companies which have advanced experience in the field of green energy, as well as touched upon the potential projects in this area.
The sides also exchanged views on the production of green hydrogen and green ammonia in Azerbaijan. Prospects for cooperation in the utilization of solar energy in the liberated territories were discussed. It was highlighted that the future collaboration will be mutually beneficial for both parties.