Laçında kiçik su elektrik stansiyasının təməli qoyulub
Laçın rayonunun Malıbəy kəndində özəl sektorla əməkdaşlıq çərçivəsində ilk kiçik su elektrik stansiyası tikilir.
Kəlbəcər və Laçın rayonlarında 5 kiçik su elektrik stansiyasının istismarı layihəsi çərçivəsində “Malıbəy” kiçik su elektrik stansiyasının təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Tədbirdə iqtisadiyyat nazirinin müavini Anar Axundov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Laçın rayonunda xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədov, “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin icraçı direktoru Ülvi Mansurov, “Demirören Yatırım Holding A.Ş.” Şirkətlər Qrupunun İdarə Heyətinin sədri Yıldırım Dəmirörən, “Arges Enerji Team” MMC-nin rəhbəri Mehmet Fehmi Özata və İqtisadiyyat Nazirliyinin aidiyyəti strukturlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərin alternativ və “yaşıl” enerji zonasına çevrilməsi uğurla təmin edilir. Regionda infrastruktur təminatının yüksəldilməsi məqsədilə müasir tələblərə cavab verən elektrik enerjisi təchizatı sistemi formalaşdırılır. “Yaşıl” enerji təchizatında su elektrik stansiyalarının əhəmiyyətli rolu var. Azad edilmiş ərazilərimizdəki çayların hidropotensialının yüksək olması bu sahədə layihələrin səmərəliliyini artırır. Bu istiqamətdə özəl sərmayədarlarla əməkdaşlıq önəm kəsb edir.
Vurğulanıb ki, Kəlbəcər və Laçında kiçik su elektrik stansiyalarının istismarı layihəsi Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının daha bir göstəricisidir. Bu, azad edilmiş ərazilərimizdə özəl sektorla birgə icra edilən ilk su elektrik stansiyası layihəsidir. Layihənin birinci mərhələsi üzrə təməli qoyulan “Malıbəy” stansiyasının istismara verilməsi ildə təxminən, 7 min evi elektrik enerjisi ilə təmin etmək imkanı yaradacaq.
Ötən ilin dekabrında “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC, Türkiyənin “Demirören Yatırım Holding A.Ş.” Şirkətlər Qrupu və “Arges Enerji Team” MMC arasında imzalanmış Birgə İştirak Müqaviləsi əsasında, Həkəri və Tərtər çayları üzərində 5 kiçik su elektrik stansiyası istismara veriləcək. Layihənin ümumi dəyəri 25 milyon manatdır. Ümumilikdə 13,8 MVt gücündə olan 5 stansiyanın 2025-ci ildə tam istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur. Stansiyaların istismar müddəti 30 ildir. Layihənin icrası 25 yeni iş yerinin yaradılmasına imkan verəcəkdir.
Layihə çərçivəsində Laçın rayonu ərazisindən keçən Zabux çayı üzərində I mərhələ üzrə bu gün təməli qoyulan “Malıbəy” - 5,1 MVt, II mərhələ üzrə “Qalaça 2” – 3,4 MVt, “Minkənd” – 1,8 MVt, “Qalaça 1” – 1,1 MVt gücündə, III mərhələ üzrə Kəlbəcər rayonu ərazisindən keçən Tərtər çayı üzərində gücü 2,4 MVt olan “Tərtər 1” kiçik su elektrik stansiyalarının tikintisi planlaşdırılır.

Within the framework of the cooperation with the private sector, the first small hydroelectric power station is under construction in Lachin’s Malibey village.
As part of the project on the exploitation of 5 small hydroelectric power stations in Kalbajar and Lachin districts, the groundbreaking ceremony of the “Malibey” Small Hydroelectric Power Station has been held.
Deputy Economy Minister Anar Akhundov, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Lachin district Masim Mammadov, Executive Director of “Azerbaijan Investment Company” OJSC Ulvi Mansurov, Chairman of the Board of Directors of “Demiroren Yatirim Holding A.S.” Group of Companies Yildirim Demiroren, head of “Arges Enerji Team” LLC Mehmet Fehmi Ozata and representatives of the Ministry of Economy have participated in the event.
It was emphasized that the transition of the liberated territories to the alternative and green energy zone is successfully ensured under the leadership of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. The electricity supply system meeting the modern requirements is being established in order to boost the infrastructure support in the region. Hydroelectric power stations play a significant role in the green energy supply. The high hydro potential of the rivers in our liberated territories strengthens the efficiency of projects in this field. In this regard, the cooperation with the private sector is of high importance.
It was highlighted that the project on the exploitation of small hydroelectric power stations in Kalbajar and Lachin is another indicator of the Azerbaijan – Türkiye brotherhood. This is the first hydroelectric power station project implemented with the private sector in our liberated territories. As a result of commissioning the “Malibey” station, approximately 7,000 houses will be provided with electricity annually.
In accordance with the Joint Participation Agreement signed among “Azerbaijan Investment Company” OJSC, Türkiye’s “Demiroren Yatirim Holding A.S.” Group of Companies and “Arges Enerji Team” LLC in December last year, 5 small hydroelectric power stations will be commissioned on the Hakari and Tartar rivers. The overall cost of the project is 25 million AZN. In 2025, 5 stations with the capacity of 13.8 MW will be fully commissioned. The durability of the stations is 30 years. The execution of the project will create 25 new jobs.
Within the framework of the project, it is planned to build "Malibey" Small Hydroelectric Power Station with the capacity of 5.1 MW, "Galacha 2" - 3.4 MW, "Minkend" - 1.8 MW, "Galacha 1" – 1.1 MW, and “Tartar 1” Small Hydroelectric Power Station – 2.4 MW.