Macarıstanla iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı müzakirə olunub
Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşdə qarşılıqlı iqtisadi əlaqələri gücləndirən birgə layihələr, enerji, nəqliyyat, əczaçılıq sahələrində fəal əməkdaşlıq müzakirə edilib. Görüş çərçivəsində Macarıstanın MVM şirkətinin “Şahdəniz” layihəsində pay alışı ilə bağlı sənəd imzalanıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəflə birlikdə Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb.
Görüşdə hər iki ölkə rəhbərliyinin əlaqələrin inkişafına, mövcud potensialdan səmərəli istifadəyə verdiyi xüsusi önəm sayəsində iqtisadi münasibətlərin davamlı inkişaf etdiyi vurğulanıb. Ötən ilin yanvar ayında strateji tərəfdaşlığa dair imzalanmış ikinci sənədin, eyni zamanda investisiya təşviqi, iqtisadi əməkdaşlıq, ikiqat vergitutmanın qarşısının alınması və s. sahələrdə imzalanmış 50-dən çox sənədin bütün istiqamətlər üzrə işbirliyinin genişləndirilməsi üçün möhkəm zəmin yaratdığı qeyd edilib.
“Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC və Macarıstanın “Hell Energy” şirkəti arasında əməkdaşlıq müqaviləsindən irəli gələn məsələlər və cari vəziyyət müzakirə edilib.
Tərəflər qarşılıqlı iqtisadi münasibətləri gücləndirən birgə layihələr, enerji, nəqliyyat, əczaçılıq sahələrində fəal əməkdaşlıq, macar şirkətlərinin ölkəmizdəki fəaliyyəti və investisiya tərəfdaşlığının təşviqi barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüş çərçivəsində Macarıstanın MVM şirkətinin “Şahdəniz” layihəsində pay alışı ilə bağlı sənəd imzalanıb. Sənədin ölkələrimizin iqtisadi və enerji tərəfdaşlığını daha da gücləndirəcəyi diqqətə çatdırılıb.

At the meeting with Péter Szijjártó, the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, the joint projects enhancing the mutual economic relations, as well as the active cooperation in the fields of energy, transportation, pharmaceuticals have been discussed. The document on the Hungarian MVM company’s acquisition of shares in the Shahdeniz project has been signed within the framework of the meeting.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov and SOCAR’s President Rovshan Najaf have held a meeting with Péter Szijjártó, the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary.
The parties emphasized at the meeting that the economic relations are developing due to the great importance attached by the leaders of the two countries to the advancement of the ties, as well as the efficient use of the existing potential. It was noted that the second document signed on the strategic partnership in January of last year, as well as more than 50 documents signed in the fields of the investment promotion, economic collaboration, prevention of double taxation, create a robust foundation for expanding the cooperation in all sectors.
The parties have also touched upon the issues arising from the cooperation agreement between “Azerbaijan Investment Company” OJSC and Hungary’s “Hell Energy” company, as well as the current situation.
The parties have exchanged views on the joint projects bolstering the mutual economic relations, the active cooperation in the areas of energy, transportation, pharmaceuticals, the operations of Hungarian companies in our country, as well as the promotion of the investment partnership.
As part of the meeting, the document on the Hungarian MVM company’s acquisition of shares in the Shahdeniz project has been signed. It has been highlighted that the document will further enhance the economic and energy partnership between our countries.