Bolqarıstanın energetika naziri ilə görüşdə iqtisadi sahədə əməkdaşlığın inkişafı, enerji, ticarət və sənaye üzrə sıx işbirliyi imkanları dəyərləndirilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Bolqarıstanın energetika naziri Vladimir Malinov ilə görüşüb.
Görüşdə vurğulanıb ki, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər, imzalanan sənədlər, keçirilən tədbir və müzakirələr Bolqarıstanla əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə münbit zəmin yaradıb. Bolqarıstanla iqtisadi-ticarət əlagələri güclənir. 2024-cü ilin yanvar-may aylarında bu ölkə ilə ticarət dövriyyəsinin həcmi 78%-dən çox artaraq 240 mln. dollardan çox olub. Sərmayə tərəfdaşlığının inkişafı üçün geniş imkanlar var. Ölkəmizdə sənaye, tikinti, ticarət və xidmət sahələrində Bolqarıstan şirkətləri fəaliyyət göstərir.
Bildirilib ki, Avropanın enerji təminatında mühüm rol oynayan Azərbaycanın Bolqarıstanla da energetika əməkdaşlığının gücləndirilməsi üçün imkanlar genişdir.
Tərəflər iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın inkişaf istiqamətləri, enerji, ticarət və sənaye sahələrində sıx işbirliyi qurulması imkanlarını nəzərdən keçiriblər.

At the meeting with Bulgaria’s Minister of Energy, the development of cooperation in the economic sector, as well as opportunities for collaboration in the fields of energy, trade and industry were assessed.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov has held a meeting with Vladimir Malinov, Bulgaria’s Minister of Energy.
It was highlighted at the meeting that high level mutual visits, documents signed, events and discussions held have created a robust foundation for enhancing the relations with Bulgaria. The economic-trade relations with Bulgaria are strengthening. In January-May of 2024, the trade turnover with this country increased by more than 78%, amounting to over $240 million. There are wide opportunities for developing the investment partnership. Bulgarian companies operate in our country in the areas of industry, construction, trade and services.
It was noted that Azerbaijan plays a significant role in Europe’s energy security, and there are also broad opportunities for fostering the energy cooperation with Bulgaria.
The parties also explored the development directions of the economic collaboration between the two countries, as well as opportunities for establishing close cooperation in the fields of energy, trade and industry.