BYD ilə əməkdaşlıq çərçivəsində 160 ədəd elektrik mühərrikli avtobus və 100 ədəd enerjidoldurma aparatının alışı, 2025-ci ildən yerli istehsalın qurulması və ehtiyat hissələrinin mərhələli şəkildə lokallaşdırılması nəzərdə tutulur.
Enerji səmərəliliyinin artırılması, nəqliyyat sisteminin daha təhlükəsiz, ekoloji cəhətdən təmiz olması və atmosferə atılan tullantıların azaldılması dayanıqlı inkişafda əsas hədəflərdəndir. Bu məqsədlə İqtisadiyyat və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirlikləri tərəfindən ölkəmizin avtobus parkının yenilənməsi istiqamətində işlər görülür.
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetində Baş nazirin müavini Şahin Mustafayevin iştirakı ilə keçirilən görüşdə ölkəmizdə avtobus parkının yerli istehsal hesabına təmin edilməsi məqsədilə Çinin “BYD Company Limited” (BYD) şirkəti ilə Çərçivə sazişi imzalanıb. İşbirliyinə dair imzalanmış sazişi iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov, BYD şirkətinin Kommersiya avtomobilləri üzrə icraçı direktoru Tien Çunlon və “Electrify Azerbaijan” MMC-nin direktoru Tariyel Rüstəmov imzalayıblar. Çərçivə sazişi elektrik mühərrikli avtobusların alınmasını, onlara xidmətin göstərilməsini, ölkəmizdə istehsalın qurulmasını və lokallaşlaşdırılmasını nəzərdə tutur. Sazişin məqsədi ölkəmizdə elektrik nəqliyyatı infrastrukturunun inkişafı, sərnişinlərin rahatlığının təmin edilməsi və ətraf mühitə zərərli təsirin azaldılması, habelə ölkənin ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasıdır.
Bu il Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişiklikləri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransı (COP 29) ərəfəsində sözügedən müqavilənin imzalanması ölkəmizin iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizə üzrə qlobal səylərə sadiqliyini bir daha vurğulayır.
Saziş çərçivəsində BYD şirkəti ölkəmizdə əlavə dəyər zəncirinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə yeni istehsal sahələrinə də investisiya qoymağı nəzərdə tutur. Belə ki, şirkətlə 2026-ci ildən aşağı tonnajlı yük elektrik avtomobillərinin, kommunal təsərrüfat üçün elektrik mühərrikli avtonəqliyyat vasitələrinin, elektrik mühərrikli minik avtomobilinin istehsalı və 2028-ci ildən isə elektrik enerjisinin saxlanması üçün batareyaların yığımı kimi sahələrdə əməkdaşlıq planlaşdırılır. Bu layihələr üzrə yaradılacaq birgə müəssisə tərəfindən ümumilikdə təqribən 60 milyon ABŞ dolları məbləğində əlavə investisiyanın qoyulması planlaşdırılır.
Ölkə Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə elektrik mühərrikli avtobusların ölkəmizdə bu sahədə istehsalı həyata keçirəcək şirkətdən alınmasına qərar verilib. Azərbaycanda elektrik mühərrikli avtobus istehsalı müəssisəsi fəaliyyətə başladıqdan sonra isə tələbat daxili istehsal hesabına ödəniləcək. Hazırkı mərhələdə “BakuBus” MMC tərəfindən BYD şirkətindən 160 ədəd elektrik mühərrikli avtobus və 100 ədəd enerjidoldurma aparatı alınacaq. Avtobusların 31 oktyabr 2024-cü il tarixinədək mərhələli şəkildə gətirilərək Bakı şəhərində marşrut xəttinə çıxarılması planlaşdırılır.
BYD ilə əməkdaşlıq çərçivəsində 2025-ci ildə yerli istehsalın qurulması və ehtiyat hissələrinin mərhələli şəkildə lokallaşdırılması planlaşdırılır. Həmçinin, layihə dəstək mexanizmləri, birgə müəssisənin maliyyələşdirilməsi, əqli mülkiyyət hüquqlarının verilməsi və s. kimi məsələləri ehtiva edir. Lokallaşdırılmanın 2030-cu ilədək avtobusların ümumi maya dəyərinin 40%-ni təşkil etməsi nəzərdə tutulur. Layihə ilə bağlı müqavilənin bu ilin sentyabr ayında imzalanması planlaşdırılır.
Ölkəmizdə elektrik avtobuslarının istehsalı layihəsində “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC payçı kimi iştirak edəcək. Layihə üzrə BYD şirkətinin Azərbaycandan olan tərəfdaşı “SARDA Group” şirkətlərinə məxsus “Electrify Azerbaijan” MMC-dir.
Çinin BYD şirkəti tərəfindən Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında qurulacaq zavodda elektrik mühərrikli avtobusların istehsalına yaradılacaq birgə müəssisə tərəfindən təqribən 34 mln. ABŞ dolları həcmində investisiyanın qoyulması nəzərdə tutulub. Şirkət tərəfindən daxili tələbat və ixrac imkanları nəzərə alınmaqla illik istehsal gücünün 500 ədəd olması nəzərdə tutulur. Layihə çərçivəsində 800 yeni iş yerinin yaradılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, 1995-ci ildə yaranmış BYD şirkəti 2023-cü ildə 3 milyon yeni enerji avtomobilinin rekord satışını həyata keçirməklə dünya birincisi olub və şirkət avtomobil istehsalı, elektronika, elektrik batareyaları, bərpa olunan enerji və dəmir yolu nəqliyyatı sahələrində son yenilikləri tətbiq edən dünyamiqyaslı aparıcı texnologiya şirkətlərindən biri hesab olunur.

Within the framework of the cooperation with BYD, plans are in place to purchase 160 electric buses and 100 chargers, establish local production, and gradually localize spare parts starting from 2025.
Boosting the energy efficiency, creating a more secure and environmentally friendly transport system and decreasing air emissions are among the main goals of sustainable development. To achieve these objectives, the Ministry of Economy and the Ministry of Digital Development and Transport are collaborating to renovate the country’s bus fleet.
At the meeting held in the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan with the participation of Shahin Mustafayev, the Deputy Prime Minister, the Framework Agreement was signed with China’s “BYD Company Limited” (BYD) to ensure the local production of buses. The agreement was signed by Elnur Aliyev, the First Deputy Minister of Economy, Rahman Hummatov, the Deputy Minister of Digital Development and Transport, Tien Chunlon, the Executive Director for Commercial Vehicles at BYD, and Tariyel Rustamov, the Director of “Electrify Azerbaijan” LLC. The Framework Agreement envisages the purchase of electric buses, their maintenance, and the establishment and localization of production within Azerbaijan.The agreement aims to develop the electric transport infrastructure in our country, enhance passenger comfort, reduce environmental impact, and improve the country’s environmental conditions.
The signing of this agreement, ahead of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) to be hosted by Azerbaijan, underscores the nation’s commitment to global climate change mitigation efforts.Within the framework of the Agreement, BYD considers investing in new production areas to enhance the value chain in our country. From 2026, the collaboration will extend to manufacturing low-tonnage electric trucks, utility vehicles, and electric passenger cars. From 2028, the focus will shift to assembling batteries for electricity storage. An additional investment of approximately $60 million is planned for these projects through a joint venture to be established.
In accordance with the relevant Order of the head of state, electric buses will be purchased from the company, which is also set to establish a manufacturing facility in Azerbaijan. Once the local electric bus manufacturing enterprise becomes operational, domestic demand will be met through local production. In the meantime, “BakuBus” LLC will acquire 160 electric buses and 100 chargers from BYD, with plans to deploy these buses on Baku city routes by October 31, 2024.
The collaboration with BYD includes establishing local production and gradually localizing spare parts starting in 2025. The project encompasses support mechanisms, joint venture financing, and the presentation of intellectual property rights, aiming for 40% localization of the buses’ total costs by 2030. The project agreement is scheduled for signing in September this year.
“Azerbaijan Investment Company” OJSC will participate in the project on the production of electric buses in our country as a shareholder. BYD’s Azerbaijani partner is “Electrify Azerbaijan” LLC, part of the “SARDA Group” company. The new joint venture will invest around $34 million to build an electric bus manufacturing plant in the Sumgait Chemical Industrial Park, with an annual production capacity of 500 buses to meet domestic and export demands. The project will create 800 new jobs.BYD, founded in 1995, has become the world’s first company to achieve sales of 3 million new electric cars. It is a leading technological company, known for adopting the latest innovations in car production, electronics, electric batteries, renewable energy, and railway transportation.